Ana Sayfa / Sağlık Haberleri / Düşük belirtileri nelerdir? Düşük nedir, nasıl olur?
Düşük belirtileri nelerdir? Düşük nedir, nasıl olur?

Düşük belirtileri nelerdir? Düşük nedir, nasıl olur?

Anne adaylarını ve hatta aile bireylerini üzen durumlardan biri düşük olayıdır. Gebeliğin anne adayına bağlı olarak farklı nedenlerden dolayı sonlanması ya da bebeğin fazla gelişememesi gibi durumlarda düşük yaşanabilir. İstatistiklere göre yüz anne adayından biri düşük sorunu yaşar. Düşük yaşayan biri tekrar çocuk sahibi olabilir. Ya da düşük yaşayan bir anne adayı tekrar düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Bunun için sağlık kurumlarında yapılan testler uzman doktorlar tarafından kontrol edilerek bir sonuca varılır. Düşük nasıl olur? merak edilen durum için ayrıntılara değinelim. Çocuk düşürme belirtileri nelerdir? İşte tüm detaylar…

DÜŞÜK NASIL OLUR?

Hamileliğin 6. ayından önce beklenmeyen bir gelişme sonucu bebeğin kaybedilmesi durumuna düşük denir. Eğer 3 aydan önce olursa düşük, 6 aydan sonra olursa geç düşük, 2 veya 3 defa düşük yaşanırsa tekrarlayan düşük olarak adlandırılmaktadır. Düşük nedeni ise genellikle bebeğin kromozomlarının anormal olması nedeniyle olur. Yaş arttıkça da düşük tehlikesi ortaya çıkar. 40 yaşından büyük hanımefendilerin hamilelik gibi durumunda düşük tehlikesi daha yüksektir. Erkek yaşının da büyük olması düşük riskini arttırmaktadır. Düşük nedeni olarak şunları sıralayabiliriz:

 • Trombofili
 • Bebekteki anormallikler
 • Rahim yapısı anormallikleri
 • Enfeksiyonlar
 • Antifosfolipid sendromu
 • Rahim ağzı gevşekliği olarak örnek verebiliriz.

Düşük genelde kanama ile başlar. Hamilelikte kanama sıkıntılı durumlardan biridir. Sırt kısmında hissedilir. Mukus şeklinde akıntılar da olabilir. Böyle durumda hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Düşük belirtileri anne adaylarının merak ettiği konulardan biri. zira bazı belirtiler düşük belirtileri ile karıştırıldığı için anne adayları boş yere üzülebiliyor. Bu da hamileliklerini etkileyebiliyor. Bunun için en çok rastlanan düşük belirtilerini hazırladık. Çocuk düşürme belirtileri şunlardır:

 • İlk sırada kanamalar yer alıyor. Kanama kahverengi veya parlak kırmızı olması en önemli düşük belirtisidir.
 • Akıntılar ikinci derede belirtilerdir. Vajina akıntıları ve lekelenmeler bunlara örnektir. Pembemsi, kırmızı mukus şeklinde kendini gösterir.
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Bulantı ve
 • Sırt ağrıları
 • Ağrı ve kanama olması düşük olasılığını arttırır.

Düşükten sonra parça kalması belirtileri

Düşük yapma konusunda merak edilen konulardan biri vajinadan gelen parçalar. Düşük yapan hanımefendilerin bazıları kanama ve ağrı olduktan sonra düşük yaparlar. Bazıları da hiç ağrı hissetmeden düşük yapabilmektedirler. Bazı kişilerde de vajinadan gelen parçacıklar düşük göstergesi olabilir. Vajinadan gelen şekilsiz dokular bir kaba koyup uzman doktora izah edebilirsiniz. Sağlık kurumlarında yapılan testler sonucu düşük olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

sırasındaki farklı renkteki akıntılar ne anlama geliyor?

Düşük belirtileri nelerdir? Düşük nedir, nasıl olur? ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Karıncaların Dahi Yemediği Margarin Sağlığımızı Tehdit Ediyor!!

Üzerinde tamamen bitkisel bir yağ olduğu ve 0 mg kolesterol içerdiği yazsa da, margarinler kalp …

Üvez Nedir, Üvez Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Bugün karşımızda çocukluğundan beri çevresinde gördüğü, hep zararı dokunan olduğu söylenen, bizim de bu sebeple …

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir