Ana Sayfa / Sağlık / Ağız ve Diş / Aft Nedir ve Aft Ağrısı için Pratik Çözümler
aft tedavisi ve aft ağrısı

Aft Nedir ve Aft Ağrısı için Pratik Çözümler

Nedir, neden olur, besinlerden olur mu, tedavisi nasıl olmalı, için basit önlemler, aftı tetikleyen nedenler ve ne zaman doktora gitmeliyiz.

, için neler yapılır?

Aft kısaca ağızda çıkan halk arasında pamukçuk da denilen küçük genelde sivilce görünümlü kabartılardır. Ağız içinde, dil üstünde, yanak – dudak mukozasında, farenkste, dişeti üstünde yumuşak damakta görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Birçoğunun asıl sebebi bilinmeyen, ağızda, dudaklarda ve dil yüzeyinde ufak (ülserler) doku zedelenmeleri ile seyreden bir hastalık türüdür. Aft yaraları; ufak, sığ, yuvarlak ya da oval ve yüzeyden hafifçe kabarıktır Çoğu kez sindirim bozuklukları ile beraber görülür.

İlaç alerjilerinde, ateşli hastalıklarda, B ve C vitaminlerinin eksikliklerinde, mekanik travmalarda aft meydana gelebilir. Oldukça sık tekrarlayan aftlar, Behçet hastalığının bir emaresi olabilir (Behçet Hastalığı makalemiz hazırlık aşamasındadır. Aşağıda kısaca bu hastalıkla ilgili bilgi bulabilirsiniz. Belki şu an yayında olabilir, lütfen arama yapmayı deneyin).

Aft Kimlerde Görülür

Toplumun %18-20 lik ya da daha azı aft problemi ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha çok rastlanır. Gülmeyi, konuşmayı, çiğnemeyi güçleştirir, bu şekilde yaşam kalitesini düşürürler. Bazen biri iyileşirken biri diğeri tekrardan çıkar. Aft çoğu zaman tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aft Nedenleri, Aft oluşum belirtileri

Aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici çoğu unsur saptanmasına rağmen oluş sebebi tam olarak belirlenememiştir. Sebebi bakteri ya da bir virüs olmadığı için lokal yayılımı ya da bir başkasına bulaşması söz mevzusu değildir. Bulaşıcı değildir.

Oldukça ağrılıdır. Gülmeyi, konuşmayı ve çiğnemeyi güçleştirir. Tedaviye karşın 1-2 hafta hatta daha uzun sürebilir. Kimi zaman biri iyileşirken bir diğeri tekrardan çıkar. B ve C vitaminleri destek olarak verilebilir. Antibiyotikler pek yarar sağlamaz. Sadece, yeni bir hastalığın bunun üstüne eklenmesini önlerler. Gamaglobülin enjeksiyonu yapılırsa emareler kısa sürede silinir. Çiğneme sırasındaki ağrıyı azaltmak için; yemek öncesi yüzeysel olarak ağrı kesici solüsyonlar sürülüp 15-20 dakika ağrının hissedilmesi önlenebilir.

Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

aft oluşumunda patates cipsi

Yiyecekler

Hazır gıdalardan sert ve mekanik ve kimyasal tahriş edici türler başta olmak üzere. Cips, mısır ya da patates cipsi, tuzlu gıdalar, turunçgiller, sirke, turşu, ve baharatlı çerezler şeklinde ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran mühim faktörler içinde sayılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir şeklinde yiyeceklerde aft oluşumunu hızlandırırlar.

Stres

Günümüzde migren, yüksek gerilim ve gastrit şeklinde çoğu hastalığın sebepleri içinde kabul edilen stres aft oluşmasının en mühim sebeplerinden birisidir.

Diş Macunu

Diş macunlarının temizleme hususi durumunu çoğaltmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan bazı maddeler mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edicilerdir.

Travma

Sert yiyeceklerin neden olduğu tahriş ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri gibi iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar, yanak dil dudak ısırma aft oluşumu için uygun yerin oluşmasına destek olurlar.

Sistemik Hastalıklar

Behçet Hastalığı kaynaklı olarak : Genital ülser, konjuktivit, lokositoz, retinit şeklinde, çoğu sistemik emareler yanında ağız içinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.

Vitamin eksiklerinden özellikle B12 vitamini ve demir noksanlığı, tütün çiğneme, sigara içme, şeklinde ki alışkanlıklar aft oluşumuna katkıda bulunan mühim faktörler olduğu bilinmektedir.

aft nedenleri, aft tedavisi

Ağızda tekrarlayan Aftöz ülserlerin (Aft’ın) tedavisi ve Aft için neler iyi gelir:

Ağzın karbonatlı yada şaplı suyla çalkalanması, yaraların üstüne gliserin sürülmesi iyileşmeyi hızlandırır. Yaraların üstüne kortizon tedavisi oldukça etkili olmaktadır. Ağız içinde ülser çıkmadan, o bölgede kaşıntı yada yanma şeklinde emareler olduğunda, uygulanan kortizon muhtevalı merhem tedavisi; ülser gelişmesini önleyebilmektedir, ülser ortaya çıktıktan sonrasında verildiğinde ise ülserin sertliğini azaltmakta, yaşam süresini kısaltmaktadır.

Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da çoğu zaman 7-10 gün sonrasında kendiliğinden iyileşmektedir. Aft problemi ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini ya da birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür

Aft Ağrısını azaltmak ve iyileşme sürecini kısaltmak için

Sıcak, asidik ve tahriş edici özellikte ki gıdalardan kaçınılmalıdır. Yemek öncesi aft bölgesine ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.

Genel olarak aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid uygulaması yapılması ya da steroidli bir gargara kullanmak aftın daha fazla ya da fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır. “Chlorhexadine” gargaralar da iyileşme periyodunu kısaltır.

Tekrar ediyoruz Antibiyotikler yarar sağlamaz

Ne zaman doktora gitmeliyim:

İki haftadan uzun devam eden iyileşmeyen ağız yaralarında doktorunuza ya da diş hekiminize başvurmalısınız.

Ağız Yaraları Aft ve Uçuk Özet

Aft, çoğu zaman dil, diş eti ve dudakta, uçuk ise dudak ile genital bölgelerde görülür.Uçuğu olan kişilerin bardak, çatal, havlu ve benzeri malzemelerini bir başkası kullanmamalıdır!

Kaynak: Sağlık Ansiklopedisi, WHO, TTB

İlgili diğer bilgiler

Özet
Aft
Makale Adı
Aft
Açıklama
Aft nedir, nasıl geçer, nasıl iyileştirilir
Yazar
Yayıncı İsmi
formdoktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

  1. Pingback: Aft Nedir ve Aft Ağrısı için Pratik Çözümler – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir