Ana Sayfa / Sağlık / Ağız ve Diş / Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri
Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Bir sabah uyandığımızda üst çenemizde yumurta gibi şişlik ve ağrı hissedebiliriz. Bu durum apse ya da diş iltihabı olarak tanımlanır. Gün boyunca sürekli seğirme ve şiddetli diş ağrısı. Normal çiğneme ve ısırma hareketleri sırasında ağrı oluşur. Bu durum günlük yaşamı olumsuz etkileyecektir. Diş apseleri tedavisinde sizler için doğal antibiyotik önerileri hazırladık. Diş apsesi için uygulanabilecek ve neredeyse her evde bulunabilecek basit şeyler ? İşte öneriler, tabii ki en yakın zamanda bir hekime müracaat etmeniz gerekiyor ama öncesinde ağrıyı ve şişliği azaltmak için evde bulunabilecek bu malzemeler ile aşağıdaki uygulamaları yapabilirsiniz.

DİŞ APSESİNE NE İYİ GELİR?

Apseleri evde tedavi etmek için doğal çözümler kullanmak istiyorsanız bitkisel ürünleri deneyebilirsiniz. Diş hekimini görmeye vaktiniz yoksa, diş apselerini tedavi etmek için bazı doğal antibiyotik önerileri şunlardır:

Diş apsesi için evde doğal çözüm uygulamak istiyorsanız bitkisel ürünleri deneyebilirsiniz. Diş hekimine gitmeye vaktiniz yoksa işte size diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri:

TUZLU SU

Bir çay kaşığı tuzu bir bardak su ile karıştırın. Günde 3 defa ağzınızı çalkalayın.

ELMA SUYU (Elma Sirkesi)

Elma suyundan gargara yapabilirsiniz. Her sabah kullanın. Elmalardaki bileşenler apseleri önleyebilir.

SARIMSAK

2-3 diş sarımsağı soyup ezin. Apseye ezilmiş sarımsak sürün. Ağzınızda 5-10 saniye bekleyin, sonra tükürün. Günde iki kez uygulayın. Apsenin kaybolduğunu göreceksiniz.

KARANFİL YAĞI

Karanfil yağını bir damla olmak üzere pamuğun üzerine dökün. Apse olan bölgeye sürün. Hem ağrı kesici hem de mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır. Dikkatli kullanın yoğun karanfil yağları tahriş edici özelliktedir, pamukla birlikte sıkıntılı bölgede uzun süre bekletmek dokuların zarar görmesine neden olabilir.

SUMAKLI SU

Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı sumak atın ve karıştırın. Bu karışımı günde 3 kere gargara yapın. Sumak iltihabı temizler ve diş sağlığını korur.

KARBONATLI SU – SODA

Bir çay kaşığı sumağı bir bardak suya karıştırın. Bu karışımı günde 3 defa gargara yapın.

Diş apsesini önlemek için aşağıdaki maddelerde yer verilen konulara da dikkat etmeye özen gösterebilirsiniz:

  • Florürlü su için.
  • Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.
  • Florürlü bir diş macunu kullanın.
  • Üç ayda bir diş fırçanızı değiştirin.
  • Diş ipi ile dişinizi her gün temizleyin.
  • Şekerli gıdalardan uzak durun.

DİŞ APSESİ NASIL GEÇER?

Şişlik yüze yayılırsa ve ateşiniz varsa hemen diş hekimine görünmenizde fayda var. Diş hekimi, ağrı düzeyini belirlemek için dişlerinize nazikçe dokunacaktır. Röntgen veya görüntüleme testleri (bilgisayarlı tomografi gibi) apselerin tespiti için destek sağlayabilir. Enflamasyonu azaltmak için antibiyotik tedavisi alın. Çözüm bu değilse, diş hekimi enfeksiyon için numune almalı ve laboratuvar testleri yapmalıdır. Kanal cerrahisi ve diş çekimi diğer tedavi türleridir.

 

DİŞ APSESİ NASIL PATLATILIR?

Diş apsesi bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu bir hastalık olduğu için tedavi sırasında dikkatli olunmalıdır. Doğru tedavi, diş hekiminin kullanacağı tedavidir. Diş apsesinin neden olduğu şişliği kendi başınıza çıkarmaya çalışmayın. Profesyonel bir diş hekimine danışarak tedavi olun. Apsenin boşaltılması gerekiyorsa, diş hekimi bunu yapmalıdır. Dişlerinize daha fazla zarar verebilirsiniz. Diş apsesi veya yanak şişmesi varsa, lütfen hemen tıbbi yardım alın ve paniğe kapılmayın.

Bölgedeki şişliği azalması sinirlerdeki baskıyı azaltıp ağrınızı dindirebilir ancak çok dikkatli olun ve mümkünse bunu bir hekimin yapmasını sağlayın.

 

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir