Ana Sayfa / Sağlık / Ağız ve Diş / Diş sıkma sorununa dikkat!
Diş sıkma sorununa dikkat!

Diş sıkma sorununa dikkat!

Diş sıkma sorunu toplumun büyük bir kesiminde görülen yaygın bir rahatısızlıktır. Kişi farkında olmadan istemsiz bir şekilde dişleri sıkar ya da dişlerini gıcırtatır. Genellikle stres eğilimi olan kişilerde görülen bu belirlitler endişeli anlarında, uyurken ve sinirlendiklerinde görülebilir. Sıklıkla ise dış sıkma sorunu esnasında görülür ve ebeveyn ya da partner tarafından fark edilebilir.

DİŞ SIKMA SORUNU NASIL FARK EDİLİR?

Genellikle karşılaşılan diş sıkma sorunun en bilinen belirtileri şu şekildedir;

  • Geçmeyen baş ağrıları
  • Çene ya da kulağa vuran ağrılar
  • Şakak bölgelerinde oluşan sertlik
  • Çiğneme sırasında çenede hissedilmesi
  • Dil kenarlarında ısırma sonucu oluşan izler
  • Sebepsiz yere diş dolgularının düşmesi ya da diş kırılmaları

Diş sıkma sorunu uzun süre sonrasında estetik açıdanda sorun yaratmaktadır. Tedavi edilmeyen kişilerde çene genişlemesi, yüz şeklinin bozularak köşeli hale gelmesine sebep olabilir.

 

DİŞ SIKMA SORUNUNA UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER NELERDİR?

Diş sıkma sorunu ile başvuran kişilere önerilen ve uygulanan yöntem botoks işlemidir. Botoks işlemi ile enjekte edilen bölgede kasların emek vermesi durdurulur.

denilen çenenin hareketini sağlayan büyük kasa botoks işlemi uygulanır. Bu sayede istemsizce gerçekleştirilen diş sıkma ve gıcırtma engellenir. İşlem sonrasıda diş sıkmasıyla beraber ortaya çıkan baş, çene ve ağrıları da çözüm bulacaktır.

Botoks işlemi etkisini 4 ila 5 ay korumaktadır. Düzenli olarak tekrar edilen botoks işlemlerinde kişilerin diş sıkma sorunu ortadan kalkabiliyor.

Botoks yönteminin tercih edilmesinin sağlandığı en büyük avantaj ise belirli bir süre kasılma gerçekleşmeyeceği için beyin bu hareketi unutabiliyor. Kişiden kişiye değişmekle birlikte botoks yöntemi ile diş sıkma sorunundan kalıcı olarak kurtulan hastalarda olabiliyor.

Kişinin ihtiyacına ve yüzünün ne kadar bozulma olduğuna göre uygulanabilecek botoks yöntemleri farklılık gösterebilir.

Genellikle tercih edilen masseter botoks yöntemidir. Bu sayede kişi hem diş sıkma sorununa çözüm bulabilir hem de bu sorundan kaynaklanan deformeler halledilebilir.

Bu yöntem ile kişi 4 – 5 ay diş sıkma sorunu açından rahat edecektir. hem de 3 ile 4 uygulama sonrasında estetik ve açısından sorunları oldukça azalacaktır.

İŞLEM SONRASI SONUÇLAR NE ZAMAN FARK EDİLİR?

Kişiden kişiye değişmekle beraber yapılan işlemin etkisini göstermesi bazen gün içinde bazen de iki haftayı bulabilir. Kasların gevşemesiyle beraber ağrılar azalacak ve çene bölgesinde oluşan ince çizgiler hafiflemeye başlayacaktır.

Diş sıkma sorununa dikkat! ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir