Ana Sayfa / Sağlık / Ağız ve Diş / Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti

Soğuk su ya da herhangi bir soğuk gıda tüketimi sırasında dişleriniz dayanılmaz sızılar, ağrılar oluşuyorsa dişlerinizde hassasiyet var demektir. Dişlerimizde çürük olmaksızın oluşan diş hassasiyetlerine diş eti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeyleri, aşırı kuvvetle diş fırçalaması sonucu aşınan diş dokusu, mine çatlakları, diş sıkma, asitli içecek ve meyvelerin aşırı tüketilmesi, gıcırdatma sonucu diş yüzeylerinin aşınması,  diş dokusunun aşınması sebep olabilir.

Hassasiyete sebep olan faktörler diş hekiminiz tarafınca belirlendiğinde tedavi seçenekleri duyarlılık giderici diş macunu kullanımından aşırı madde kaybı olan yüzeylerin kompozit dolgu maddesiyle restore edilmesine kadar değişebilir. Ayrıca hekiminiz size doğru diş fırçalama, portakal, limon ve benzeri meyvelerin bilhassa ön dişlerle emilerek yenmemesi, meyve sularının ve asitli içeceklerin pipetle tüketilmesi,  ve bu asitli gıdalar sonrası diş fırçalamanın minimum bir saat sonrasında yapılması ve benzeri önerilerde bulunabilir.

DİŞ HASSASİYETİ NEDİR?

Çoğumuz kırılgan dişlerimiz bulunduğunu söyleriz. Aşağıdaki durumlarda dişlerimizde ağrı ya da hastalık hissederiz:

 • Soğuk, sıcak bir şeyler yiyecek ya da içmek
 • Tatlı yiyecek
 • Dişe başka dişlerin ya da dilin dokunması

İki çeşit diş hassasiyeti vardır:

Dentin hassasiyeti dişin dentin tabakası dediğimiz bir alt tabakası oraya çıktığında oluşur. Normalde dentin tabakası, dişeti çizgisinin üstünde mine tabakasıyla, altında ise sementle kaplıdır. Dentin, tübül denilen küçük açıklıklardan oluşur. Her tübülün içinde dişin merkezinden gelen sinir uçları vardır ve bu sinirlerin dış kısımla bağlantısı tübülü dolduran bir sıvı vesilesiyle olur. Dentin ortaya çıktığında, sıcak soğuk ve baskı bu yapıyı etkisinde bırakır. Bu da hassasiyete yolaçar. Dentin hassasiyeti bir ya da birkaç dişi etkisinde bırakır. Bu genelde dişin dış koruyucu mine katmanları yok olduğunda ya da diş eti çekilip açığa çıktığında zamanlada oluşur. Dentin hassasiyetinin sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Dişin kökünü ortaya çıkaran dişeti ameliyatları
 • Tedavi edilmeyen çürükler
 • Çürüme ya da enfeksiyon
 • Yeni yapılmış dolgu
 • Çatlak ya da aralığı olan eski dolgu
 • Diş kökünü ortaya çıkaran diş eti çekilmesi. Diş eti çekilmesi genel anlamda sert diş fırçalamaktan ya da periodontal hastalıklardan oluşur
 • Diş kökleri aslına bakarsan ortaya çıkmış insanlarda fazla diş beyazlatma
 • Çoğunlukla asitli yiyecek ve içecek tüketmek
 • Dişleri oldukça sert fırçalayarak mine tabakasına hasar vermek
 • Diş sıkma ve gıcırdatmadan doğan fazla baskı
 • Çatlak ya da kırık diş
  Eğer birşey ısırınca keskin bir acı hissediyorsanız, dişiniz ya da dolgunuz çatlamış ya da kırılmış olabilir.
 • Kötü ağız hijyeni yüzünden dişeti çizgisinde tartar birikimi ve bu bölgede oluşan mikrobiyal tabakanın oluşturduğu asidin dentin yüzeyini etkilemesi
 • Pulpa hassasiyeti diş özünün bir reaksiyonudur. Pulpa her dişin merkezindeki damar ve sinir toplamıdır. Pulpa hassasiyeti genel anlamda yalnız tek dişi etkisinde bırakır. Sebepleri;

BELİRTİLERİ

Hem dentin hem de pulpa hassasiyeti genel anlamda ısı değişimi ya da basınca duyarlılıktan olur. Soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassaslık en sık görülen sebeptir. Daha azca rastlanmakla beraber dişler sıcağa da duyarlılık izah edebilir. Eğer bir dişin hassaslığı soğuktan sıcağa geçiyorsa dişin sinirleri ölüyor olabilir. Bu durumda kanal tedavisi lüzumlu olur.

TEŞHİS

Diş hekiminiz diş geçmişinizi inceleyerek gıcırdatma ve diş sıkma olup olmadığını sorar. Diş gıcırdatma ve sıkma diş hassasiyetini etkileyebilirler. Bununla birlikte çürük, derin dolgu ve ortaya çıkmış kök olup olmadığına da bakılır. Diş hekimi dişinizdeki hassasiyeti görmek için detaylı muayene etmesi gerekebilir.

Dişler dolgu sonrası 2-3 hafta soğuğa ve baskıya karşı duyarlılık hissedebilir. Amalgam dolgudaki metaller soğuğu oldukça iyi ileterek dişin merkezinde hissedilmesini sağlarlar. Diş rengindeki kompozit dolgularda ise bugünkü bonding (yapışma) ve tabakalanarak uygulama teknikleri ile duyarlılık daha azca seviyelere inmiştir. Diş hekiminiz ya da endodontistiniz yapacağı testlerle kanal tedavisi gerekip gerekmediğini anlayabilir.

BEKLENEN SÜRE

Dişinize dolgu yapıldıktan sonrasında da hassaslık olabilir, söz konusu bu duyarlılık bir kaç haftada geçer. Kimi zaman bu duyarlılık geçmez. Bu durumda ise kanal tedavisi gerekebilir.

Birkaç dişi etkileyen hassaslık genel anlamda kısa bir süre sonrasında geçer. Hassaslığın sebebine bağlı olarak hassaslık devam edebilir. Bazı insanoğlu 1-2 ay duyarlılık hissetmelerine karşın bazıları yaşam boyu bunu hissederler.

_dis hassasiyeti

ÖNLEMLERİ

Dentin hassasiyeti ihtimalini şu önerileri uygulayarak azaltabilirsiniz:

 • Onaylı ve hassaslığa karşı koruma elde eden diş macunu kullanmak
 • Günde 2 kez diş fırçalamak ve tertipli diş ipi kullanmak
 • Diş gıcırdatma ve sıkma için tedavi olmak (bruxism)
 • Fluoridli diş macunu ve ağız gargarası kullanmak
 • Yumuşak uçlu diş fırçası kullanmak ve dişleri 45 derecelik açıyla oval hareketlerle doğru fırçalamak

Pulpa Hassasiyeti — Eğer bir dişe kanal tedavisi yapılması gerekiyorsa, ortaya çıkacak hassaslığı gidermek için ihtiyaç duyulan tedaviyi yaptırmaktan başka umar yoktur. Kanal tedavisini geciktirmek ileride sorun yaratmakla beraber tavsiye edilmez.

HASSAS DİŞ TEDAVİSİ

Dentin hassasiyeti sebebi ne olursa olsun tedavi edilebilir. Diş hekiminiz dişlerinizi temizleyebilir. Eğer dişleriniz oldukça hassassa diş hekiminiz temizleme öncesi lokal anestezi kullanabilir.

Temizleme sonrası dişlerinize koruma amaçlı fluoridli cila sürülebilir. Bu geçici olarak hassaslığı azaltır ve dişlerinizi sağlamlaştırır. Diş hekiminiz hem de hassasiyete karşı tedavi de uygulayabilir. Bu tedavi dişlerinizdeki tübülleri bloke ederek hassasiyeti azaltır.

Evde fluoridli diş macunu ve ağız gargarası kullanmak hassaslığı azaltmaya destek verir. Bir tek kırılgan dişler için uygun olan diş macunları vardır. Bu mevzuda diş hekiminize danışabilirsiniz.

Hangi fluoridli ağız gargarasını kullanacağınızı diş hekiminize danışabilirsiniz. Bazı ağız gargaraları asidik bazıları ise değildir. Etkisiz sodyum fluorid kullanan bir ağız gargarası seçmelisiniz.

Pulpa hassasiyeti, eğer diş sinirleri hasarlı ya da ölmüşse kanal tedavisiyle tedavi edilebilir. Eğer hassaslık yeni meydana getirilen bir dolgudan kaynaklanıyorsa bir kaç hafta içinde kendi kendine geçer. Bazı durumlarda dolgu yüksek olup duyarlılık yaratır. Bu durumda diş hekiminiz yüksek dolguyu düzeltir. Diş gıcırdatma ve sıkmadan meydana gelen duyarlılık ise gıcırdatma bittiği anda kesilir.

 

NE ZAMAN BİR UZMANA BAŞVURMALI?

Eğer duyarlılık birkaç haftadan fazla sürüyorsa diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir. Eğer yakın süre içinde diş temizletmeyi düşünüyorsanız, duyarlılık ve ihtimaller içinde sebepleri için diş hekiminize danışın. Bir çok duyarlılık kolayca tedavi edilir, bilhassa erken dentin hassasiyeti var ise.

TAVSİYE

Netice her insan için farklıdır. Bazı insanlarda duyarlılık birkaç haftada geçmesine karşın kimi zaman de senelerce devam edebilir.

TECRÜBE PAYLAŞIMI

Diş hassasiyeti olan birisi olarak söyleyeyim, yaz kış farketmez  soğuk bi rşeyler yediğimde, içtiğimde mutlaka dişlerimde özellik bir kaç azı dişimde sancı hissederdim. İlginçtir şekerli gıdalardan sonra ılık su içsem dahi sancı olurdu dişlerimde.

Bu tarz ürünlere karşı hep ön yargılı olmuşumdur. Sürekli TV de çıkan bir diş macunu vardı, denemekten birşey kaybetmem en fazla 10tl kaybederim dedim ve denedim. İnanmıyordum ama 3-4 gün kadar sonra bu dertten kurtuldum.

 

Özet
Diş Hassasiyeti ve Tedavi Yöntemleri
Makale Adı
Diş Hassasiyeti ve Tedavi Yöntemleri
Açıklama
Diş Hassasiyeti neden oluşur, bu rahatsızlığı olanların ne yapması neler yapmaması gerekiyor ile birlikte diş hassasiyeti olan kişilerin tecrübeleri ve Tedavi Yöntemleri
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

 1. Pingback: Diş Hassasiyeti – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir