Ana Sayfa / Sağlık / Anne Bebek Sağlığı / Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik
Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

 

Hesaplama

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda başlayan heyecan, hemen ardından harika bir öğrenme sürecine eşlik eder. Yaklaşık 9 ay 10 gün sürecek bu süreçte sizin ve bebeğinizin neler yaşayacağını bilmek istemeniz normaldir. Bu sorulara cevap almak ve hamileliğinizi takip etmek için önce ne kadar süredir hamile olduğunuzu hesaplamanız gerekir. Daha sonra bebeğinizin tahmini doğum tarihini kontrol etmek için hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yaygın inanışın aksine, uzmanlar gebeliğin hesaplanmasında döllenme tarihini temel almazlar. Hamileliğin hesaplanması sürecinde son adetin başladığı tarih önemlidir. Bu nedenle, hamile olduğunuzu ve bebeğinizin ne zaman doğacağını öğrenmek için son adetinizin ilk gününü düşünmelisiniz. Tahmini doğum tarihinizi hesaplamak için son dönemden 3 ay geriye gitmeniz ve 7 gün eklemeniz yeterlidir. Örneğin son adetin ilk günü 10 Eylül ise anne adayı Eylül’den itibaren 3 ay geriye giderek Haziran’a ulaşır. 7’ye 10 ekler. 10 + 7 = 17 sonucu doğum tarihinizi gösterir. Yani 17 Haziran annenin doğum yapacağı gün. Bunu Hafta Hesaplayıcı ile de yapabilirsiniz. Ancak bu hesaplamalar yaklaşık tahminlerin ötesine geçmez.

Doğumunuz, hamilelik sürecinde gerçekleşen biyolojik etkiler sebebiyle, gebelik takvimine göre geç ya da erken gerçekleşebilir. Hamilelik haftası hesaplama işlemi, gebelik ayı hesaplamasına göre çok daha geçerli bir durumdur. Çünkü tıbbi anlamda gebelik haftası hesaplama takvimi oluşturulurken yapılan hesaplamalar, ay ay gebelik hesaplaması şeklinde değil hafta hesabına göre yapılır.

Hafta Hafta Hamilelik

Hafta hafta gebelik hesaplama işlemi sonucunda, kaçıncı haftada olduğunuzu ve bebeğinizin tahmini doğum tarihini hesaplayabilirsiniz. Yaklaşık 40 hafta boyunca sürecek bu benzersiz dönem hakkında tüm gelişmeleri bilmeniz, hem merakınızı dizginleyecek hem de bu süreci bilinçli bir şekilde tamamlamanıza zemin hazırlayacaktır. Hamileliğiniz boyunca vücudunuzun değişimlerini ve bebeğinizin gelişimini, içinde bulunduğunuz haftalara göre belirleyebilirsiniz.

1-3 Haftalık Gebelik

Hamileliğin ilk haftalarındasınız ve muhtemelen hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz. Fakat siz farkına varmazken, aslında bu dönemde çok önemli olaylar olur. Spermin yumurtada döllenmesi bu dönemde başlar. Gebelik hesaplama cetveline göre, bebeğin rahimdeki yolculuğu 4. haftaya kadar sürer. Bu esnada bebeğiniz hücrelerden oluşan ufak bir top şeklindedir ve bu top, bilim adamları tarafından “blastosit” adıyla anılmaya başlar. Bu hücre topu rahim duvarına tutunur ve HCG hormonu salgılanır. İşte gebelik testinin pozitif çıkmasını sağlayan o hormon, HCG’dir.

 

 • Geçen hafta kanınızda dolaşan ostrojen ve progestin miktarındaki artış, potansiyel döllenmiş yumurtaya zemin hazırlamak için verimli, kan bakımından zengin bir duvarla kaplanmak üzere rahminizi harekete geçirdi.
 • Aynı zamanda yumurtalıklarınızdaki folikul adı verilen sıvı dolu keselerde yumurtalar olgunlaşıyor.
 • Bu haftanın başında (genelde 28 günlük döngünün 14. günü civarında) yumurtladınız. Yumurtalarınızdan biri folikülünden çıktı ve yumurtalığınızda ilerleyerek fallop tüpüne ulaştı.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu dönemde bedeninizde gözle görülür değişiklikler olmaz. Ara ara kanamalar görülebilir.

gebelik 1. hafta
Gebelik 1. hafta ultrason

4 Haftalık Gebelik

Artık embriyonik dönemin başlangıcındasınız. Haftaya başladığınızdan itibaren, bebeğinizin tüm organları oluşmaya, hatta gelişmeye başlar. Bu dönem embriyonun en hassas dönemlerinden biridir.

 

 • Bu hafta içinde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kesin sonuç elde etmek için, bu haftanın sonunu bekleyip bir gebelik testi yapabilirsiniz.
 • Eğer testiniz pozitif çıkarsa, doktorunuzu arayıp ilk doğum öncesi randevunuzu alın.

 

Yaşadığınız Gelişmeler

Hamileliğinizi yeni fark etmiş olabilirsiniz. Bu haftadan itibaren yapacağınız testlerde durum pozitif çıkacaktır. Aldığınız besinler bu dönemde bebeğinize etki etmeye başlar. Kalsiyum, protein ve demir açısından zengin ürünleri tüketmeye ve doktorunuzun önerdiği folik asit takviyesini almaya başlayabilirsiniz.

gebelik 4.-5. hafta bebeğin ultrason görüntüsü
Gebelik 4.-5. hafta bebeğin ultrason görüntüsü

5 Haftalık Gebelik

Gebelikte hafta hesaplamasına göre 5. haftadasınız. Bebeğin derisinin, saçlarının, tırnaklarının, meme bezlerinin, diş minesinin ve ter bezlerinin büyümesini de sağlayacak katman olan ektoderme’ye bu hafta merhaba deyin. Ayrıca artık, orta katman olan mezodermde kalbi ve dolaşım sistemi de oluşturmaya başladı. Endoderm ise akciğer, bağırsaklar, boşaltım sistemi, tiroit, karaciğer ve pankreas oluşumu için işe koyuldu bile.

 

 • Embriyonuz rahminizin derinlerinde inanılmaz bir hızla büyüyor. Bu noktada, bir susam tanesi boyutunda. Üç katmandan oluşuyor; ektoderm, mezoderm ve endoderm. Bu katmanlar sonraki zamanlarda dokulara ve organlara dönüşecek.
 • Bebeğinizin beyni, omuriliği, sinirleri ve omurgası ektoderm adı verilen üst katmanda gelişmeye başladı. Bu katman ayrıca deri, saç, tırnak, süt, ter bezleri ve diş minesinin oluşumunu sağlar.
 • Kalp ve dolaşım sistemi orta katman olan mezotermde şekillenir. Mezoterm ayrıca kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuların şekillenmesini sağlar.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu haftalarda göğüslerde hassasiyet, yorgunluk ve sık idrara çıkma gibi sorunlar baş gösterebilir. Eğer hala bebeğinizden haberiniz yoksa bu belirtiler sizi yavaş yavaş şüpheye düşürecektir.

 

 • Hamileliğe bağlı bazı rahatsızlıklar yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Hamileğin ilk haftalarında birçok kadında göğüslerin hassaslaşması, bitkinlik ve idrar sıklaşması görülmeye başlar. Bunların dışında, ilerleyen haftalarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz.
 • Miktarı tam olarak bilinmese de hamilelikte alkolden uzak durmak önemlidir. Alkol bebeğin gelişimine zarar verebilir.
 • Bir egzersiz rutinine başlamak isteyebilirsiniz. Ekstra bir yük taşıyacağınız için egzersizler, vücudunuzu güçlendirmek ve dayanıklılığınızı arttırmak adına faydalı olacaktır.
 • Birçok anne adayı egzersizin hamilelik ağrılarını hafiflettiğini ve stresi azalttığını söylüyor. Bunun yanı sıra egzersizler sizi doğum sancılarına hazırlamak konusunda da yardımcı olur.
 • Hamilelik sırasında herhangi bir şekilde egzersiz yapmaya devam ettiyseniz, doğum yaptıktan sonra ayağa kalkmak daha kolay olur. Yapmaktan keyif alacağınız, güvenli ve orta derecede dinamik bir aktivite seçmenizi öneririz. Yürüyüş ve yüzme hamile kadınlar için iyi seçimlerdir.

 

İlginizi Çekebilir

Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor

Hamilelikte görülen diyabetin (şeker hastalığı, her türlüsü), düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir