Ana Sayfa / Sağlık / Anne Bebek Sağlığı / Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik
Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

6 Haftalık

Gözlerin, burnun ve kulakların oluşmaya başlaması bu dönemde görülebilir. Akciğere dönüşecek dokular harekete geçti ve bağırsaklar gelişmeye başladı bile.

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu dönemde hormon seviyenizdeki değişimler dikkat çeker. Fazlaca duygusal bir dönem sizi bekliyor diyebiliriz. Göğüslerinizin acıdığını ve biraz da büyüdüğünü hissedebiliyor musunuz?

 

 • Kendinizi duygusal açıdan dengesiz buluyor olabilirsiniz; hormonlarınız çalışıyor. Bunun yanı sıra hayatınızda çok büyük değişimler olmak üzere. Duygusal yoğunluklar yaşamanız çok doğal.
 • Bu aşamada hafif kanamalar görülebilir. Bu durum hamileliğin sorunlu olduğu anlamına gelmez. Fakat kanama düşük veya ektopik gebeliklerin ilk belirtisi de olabilir. Kanamanız varsa yine de doktorunuza bildirmeniz önerilir.

 

7 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz artık geçen haftaki görünümünün 2 katına ulaştı. Bu hafta eller ve ayaklar gelişim gösterecek. Fakat parmakları oluşmayacaktır. Bebeğin beyninde bulunan her iki lob hızlı bir gelişim evresine girdi. Evet, o hala bir embriyo şeklinde ama sindirim sistemi artık hızlıca gelişiyor.

Yaşadığınız Gelişmeler
Artık rahminiz normal boyutlarının iki katına ulaştı. Çok fazla yemek yeme ve sık sık tuvalete çıkma isteğinizi fark edeceksiniz. Yoğun mide bulantıları yaşıyorsanız telaşlanmayın. Bu süreç, birkaç hafta sonra sona erecektir.

 1. Rahminiz geçen 5 haftaya göre iki kat daha büyük. Sabah bulantıları yüzünden yemek yemek keyifsiz bir hal almış olabilir.
 2. Yükselmiş olan kan hacminiz ve böbreklerinizde süzülen ekstra sıvı sebebiyle normalden daha çok tuvalet ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz. Bunun bir diğer nedeni de rahminizin büyümesiyle oluşan basınç.
 3. İlk üç aylık dönemde mide bulantısı yaşayan kadınlar 14-18. haftaya geldiğinde rahatlar. Fakat aynı şey tuvalet ihtiyacı için söylenemez. Bu, boyunca artarak sürecek bir ihtiyaç olacaktır.
 4. Bağışıklık sisteminiz bebeğinizi kabullenmeye ve ikinizi de korumaya adapte oluyor. Şimdi doğal savunma mekanizmanızı sağlıklı ve dengeli beslenme diyetleriyle ekstra özen gösterek destekleme zamanı.
 5. Yeterince taze olmayan gıdalardan uzak durmalısınız.
 6. Pastörize olmayan peynirler, çiğ deniz ürünü ve kırmızı et, şarküteri ürünleri ve önceden hazırlanmış salata gibi risk oluşturabilecek ürünlerden uzak durmaya çalışmalısınız.
 7. Kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinin iyi pişmiş olmasına ve sıcak tüketilmesine özen göstermelisiniz. Bütün gıdaları dikkatlice yıkamalısınız.

 

gebelik 8. hafta bebeğin ultrason görüntüsü
Gebelik 8. hafta bebeğin ultrason görüntüsü

8 Haftalık Gebelik

Gebelik tarihi hesaplama sonuçlarına göre artık 8. haftadaysanız, bebeğinizin göz kapakları oluşuyor diyebiliriz. Siz fark etmiyorsunuz ama bebeğiniz ufak hareketlere ve yön değiştirmelere başladı bile.

 

 • Bebeğiniz şu an Latincede ‘genç olan’ anlamına gelen fetus olarak adlandırılıyor.
 • Başından aşağıya kadar 15mm olarak ölçülüyor.
 • Bebeğinizin gözleri, ağzı ve burnu daha seçilebilir bir hale geldi. Göz kapakları oluşmaya başlıyor fakat hala yapışık durumda.
 • Bebeğinizin süt dişlerinin uçları şekilleniyor. Yani kemik hücreleri şekillenmeye ve minik bağlantıları gelişmeye başladı. Şimdiye kadar perdeli görünen el ve ayak parmakları arasındaki perdeler inceliyor.
 • Şu an bütün organları yerli yerinde ve eşsiz parmak izi şekillenmeye başlıyor.
 • İnanılmaz bir şekilde küçük hareketlenmeler başladı, kasları faaliyete geçiyor fakat sizin hissedebileceğiniz kadar güçlenmesi birkaç hafta daha alacak.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
6. haftada büyümeye başlayan göğüsleriniz yaklaşık bir beden daha büyüdü. Göğüs ucunuzun da genişlediğini ve koyulaştığını net bir şekilde görebilirisiniz. Bu dönemde uykusuzluk ve yorgunluk hali daha net görülebilir.

 

 • Anne adaylarının üçte ikisi ilk üç aylık dönemin bir noktasında hamilelik sebebiyle bulantı yaşarlar.
 • Keşfetmiş olacağınız gibi sabah bulantısı günün her saatinde yaşanabilir.
 • Annelerin çoğu 12- 14. haftalarda daha az mide bulantısı yaşar. Bu süreç bazı hamileliklerde biraz daha fazla sürebilir. Ayrıca hamilelik süresince semptomlar belirip yok olabilirler.
 • Eğer sabah bulantısı sizi normal yemek yeme düzeninizden alıkoyuyorsa endişelenmeyin. Vücudunuz öncelikle bebeğiniz için besin sağlayacaktır. Küçük miktarlarda yemeyi başarabilirseniz bebeğiniz ihtiyacı olan besini alacaktır.
 • Faydalı besinler tüketin. Mümkünse besinsel açıdan zengin, taze yiyecekler seçin. Yağsız et, baklagiller ve eğer tolere edebiliyorsanız süt ürünleri gibi proteinli besinler yemeyi seçin.

İlginizi Çekebilir

Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor

Hamilelikte görülen diyabetin (şeker hastalığı, her türlüsü), düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir