Ana Sayfa / Sağlık / Anne Bebek Sağlığı / Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik
Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

13 Haftalık

Artık bebeğinizin boyunun uzadığını görebiliyorsunuz. Bebeğinizin başı vücuduyla eşit boyutlarda. Üstelik rahat bir şekilde hareket de ediyor.

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu dönemde ilk haftalarda olan düşük riskiniz hayli azalmış durumda. Üzerinizdeki yorgunluk ve mide bulantısı, yerini müthiş bir rahatlamaya bıraktı. Vajinal akıntılar ise şiddetlenmiş olabilir. Bu durum önemli, mutlaka doktorunuza danışıp önlem almalısınız.

 

 • ebeğinizin doğumuna aylar olsa da göğüsleriniz ve süt kanallarınız emzirmeye hazırlanıyor. Yakında “Kolostrum adı verilen sıvıyı üretmeye başlayacaklar. Bu sıvı besinlerle dolu ve bebeğinizi ilk besleyecek süt.
 • Göğüsleriniz büyüdükçe ağırlaşıyor ve sertleşiyor. Telli sutyenlerin zararları kanıtlanmış olmasa da, göğüslerinizin doğal değişimini engelleyebileceği, gelişen süt kanallarına zarar verebileceği için birçok uzman, bu sıralarda telsiz sutyen kullanmanızı öneriyor.
 • Gelecek hafta ikinci trimestrin ilk haftası başlayacak ve ilk belirtileriniz hafifleyecek.

 

14 Haftalık Gebelik

Bu hafta bebeğiniz için çok önemli bir hafta. Bebek giderek büyüyor ve artık gözlerini kısıp, kaşlarını çatabiliyor, parmağını emebiliyor. Siz hissetmeseniz de bebeğiniz içeride ellerini ve bacaklarını kullanarak aktif bir şekilde hareket ediyor.

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu haftadan itibaren rahminizin üst kısmı kasık kemiğinin biraz üzerinde yer alacak. Böylece göbeğinizdeki çıkıklığı görebileceksiniz.

 

 • İkinci trimestıra hoş geldiniz! Bu dönem neredeyse tüm hamile kadınların en sevdiği dönem.
 • İlk dönemin rahatsızlıkları hafifliyor ve enerjiniz geri geliyor.
 • Sabah bulantılarınız ve tuvalete gitme ihtiyacınız azalıyor.
 • Hamilelik kıyafetlerinizi almaya başlayabilirsiniz çünkü artık bir bebek beklediğiniz belli.

 

15 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz şu sıralar üst solunum yolu aracılığıyla amniyotik sıvıyı ciğerlerinden dışarıya atmakla meşgul olsa da tat alma duyusunu geliştirme çalışmalarına da adım attı diyebiliriz.

 

 • Şu an bebeğiniz yaklaşık 10 cm boyunda.
 • Kemikleri sertleşmeye devam ediyor. Bacakları kollarından daha uzun ve bütün eklemleri hareket edebiliyor.
 • Kulakları durması gereken yerden biraz daha yukarıda ama son hallerini almak üzereler.
 • Tat alma duyusu gelişiyor ve yüz kasları şekillendiği için bazı yüz ifadeleri yapabiliyor.
 • Bebeğinizin derisi hala çok ince. Karnınızın içine bakabilecek olsanız, derisinin altından kaburgalarının ve damarlarının göründüğünü fark edersiniz. Şuan oldukça aktifler ve uyanık kaldıkları zamanı vücutlarını hareket ettirip kaslarını uzatarak pratik yapmak için kullanıyorlar. Hatta başparmaklarını emmeye başlamış bile olabilir.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Artık bu haftadan itibaren bebeğinizin cinsiyetini net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer genetik özelliklerinizi görebileceğiniz amniyosentez testini yaptırmanız gerekiyorsa bu hafta sonunda yaptırabilirsiniz. Acele etmeyin 18. haftaya kadar zamanınız var.

 

 • Bu noktada hamilelik hormonları vücudunuzda değişimler yaratmaya başlayacak, özellikle dişler ve dişetlerinde. Bakteri ve plak oluşumunda artış ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz.
 • Burnunuzun daha fazla aktığını, daha fazla salya salgılandığını ve daha fazla terlediğinizi gözlemleyeceksiniz. Bunun sebebi vücudunuzda sıvı miktarının artmasıdır. Burun kılcalları genişlediğinden kanamaların görülmesi yaygındır.
 • Hamilelik boyunca bağışıklık sisteminiz zayıfladığından enfeksiyon ve soğuk alma gibi şikâyetleriniz olabilir. Birçok ilaç, hamilelik için güvenli olmadığından mutlaka doktorunuza danışarak kullanın.
 • Zihinsel açıdan hafızanızın eskisi kadar keskin olmadığını hissedebilirsiniz. Dikkat süreniz de kısalmış olabilir.
 • Bol bol sıvı alın. Şu an bol sıvı almanız her zamankinden çok daha önemli. Suya ilave olarak süt, meyve suyu ve çorba gibi sıvı gıdalar da tüketilmeli.
 • Fiziksel aktivitelerden sonra ve sıcak havalarda daha fazla sıvı tüketmeye dikkat edin.

 

16 Haftalık Gebelik

16. hafta, bebeğin ayak tırnaklarının bile geliştiği ve hızla büyüdüğü bir haftadır. Kalbi de gelişimini sürdürür.

 

 • Bebeğiniz gelecek haftalarda daha da hızla büyümeye başlayacak. Kilosu iki katına çıkacak ve boyu uzayacak. Ama şu anda bir avokado büyüklüğünde. 11.5 cm boyunda ve 100 gr ağırlığında.
 • Artık çok aktif. Bütün kaslarını kullanıp, kollarını hareket ettirip ellerini birleştirebiliyor. Sinir sistemi geliştikçe hareket kabiliyeti de gelişecek.
 • Bebeğinizin göz kapakları ve kirpikleri de gelişiyor; gözleri yavaş yavaş hareket edebiliyor. Yüz ifadeleri yapmaya başladı ama henüz bunu kontrol edemiyor.
 • Bacakları neredeyse tamamen gelişti, kafası iyice dikleşti. Kulakları da son halini almaya çok yakın. Ayak tırnakları çıkmaya başladı.
 • İç organlarında da gelişmeler var. Örneğin kalbi kan pompalıyor ve gelişimi devam ettikçe miktarı artacak.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu haftalarda, karnınızın iyice büyümeye başladığını fark edeceksiniz. Rahminizin bir hayli büyüdüğünü bilmelisiniz. Bel kısmınız öne, sırt kısmınızın ise arkaya doğru şekil değiştirmeye başladı. Kilo almanız da hızlanabilir. Şeker tüketimine dikkat ederek, bir uzman kontrolü altında yavaş yavaş vücut egzersizlerine başlayabilirsiniz.

 

 • Gözleriniz hamilelik hormonları yüzünden kuru ve kaşıntılı olabilir. Eğer lens kullanıyorsanız gözlük kullanmaya geçebilirsiniz. Bu sizi biraz daha rahatlatacaktır. Doktorunuzun önerdiği bir göz damlası da kullanabilirsiniz.
 • Bu aşamada aşermeniz normal. Hamilelik sırasında pek çok kadın bunu yaşar. Aşermek belirli bir şekilde olabilir, mesela şeftalinin sadece belli bir olgunlukta olanlarını istiyor olabilirsiniz. Daha genel de olabilir, baharatlı acı yemekler istemek gibi. Sağlıklı şeylere aşerdiğiniz sürece endişe duymadan istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ama besinlerinizi seçerken aşerdiğiniz yiyecek dışında da çeşitliliğin sağlandığından emin olun. Şu an besleyici gıdalar tüketmeniz bebeğin gelişimini ve gelecekteki sağlık durumunu etkileyecek.
 • Bazı kadınlar aşermeyi pika denilen şekilde yaşar. Pika alçı, boya parçaları, kil, kömür, tebeşir ve çamaşır deterjanı gibi yenmeyen maddelere karşı duyulan iştahtır. Pikanın mineral eksikliğinden kaynaklandığı düşünülür fakat aşerilen madde her zaman mineral miktarını düzenleyecek madde olmayabilir. Eğer anormal şekilde böyle bir istek duyarsanız doktorunuza danışın.

 

İlginizi Çekebilir

Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor

Hamilelikte görülen diyabetin (şeker hastalığı, her türlüsü), düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir