Ana Sayfa / Sağlık / Anne Bebek Sağlığı / Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik
Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

21 Haftalık

Artık bebeğinizin kaşları ve saçları tamamen oluştu. Üstelik karnınızdaki hareketleri ve yumruklamaları da net bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

 

 • Şuan bebeğinizin boyu yaklaşık 26 cm, ağırlığı 310 gr.
 • İşitme yeteneği geliştiği için sizi konuşurken, şarkı söylerken ve gülerken duyabiliyor.
 • Bebeğinizin organları artık, tükettiği sıvıdaki şekerleri az da olsa absorbe edebiliyor. Bu şeker bağırsaklarına ulaşıp dışkı olarak vücudundan çıkıyor. Böbrekleri artıkları artık daha verimli bir şekilde dönüştürebiliyor.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu dönemlerde, göğüslerinizden bir miktar süt gelmesi normaldir. Bunu önlemek için destekleyici iç çamaşırı giyilmeli ve gelen sütü kesinlikle çekmemelisiniz. Fazla ayakta durmaktan dolayı kasık ağrılarınız olabilir. Biraz istirahat ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

 • Yüksek ihtimalle şuan gayet rahat hissediyorsunuz. Hamileliğin ilk aylarının rahatsız edici semptomlarından kurtuldunuz. Eğer iyi hissediyorsanız, rahatlayın ve keyfini çıkarın. Çünkü hamileliğinizin son üç ayı yeni zorluklarla gelebilir. Fakat ufak tefek sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Mesela cildinizin yağlanması, akne oluşumunu destekleyebilir. Eğer bu oluyorsa cildinizi doğal bir temizleyici ile günde iki defa temizleyin. Kullandığınız kremlerin yağsız olmasına dikkat edin. Ağızdan alınan akne ilaçları kullanmayın.
 • Varisleriniz artık daha belirgin. Hatta ailenizde varis sorunu yaşayanlar olduysa muhtemelen bunun için daha yatkın olabilirsiniz. Ve bu durum yaşınız ilerledikçe, tüm hamileliklerinizde daha da belirgin olmaya devam edecek. Varislerinizi azaltmak için devamlı egzersiz yapın ve elinize geçen tüm fırsatları ayaklarınızı yukarı kaldırıp dinlenmek için değerlendirin. Bunun yanı sıra varis çorapları giymek ve sol tarafınızda uyumak da yararlı olacaktır.
 • Bileklerinizde, bacaklarınızda ve yüzünüzde kırmızımsı ince, ağ görünümlü varis damarcıkları görebilirsiniz. Bu damarcıklar rahatsızlık vermemekle birlikte doğumdan sonra da kaybolurlar.

 

22 Haftalık Gebelik

Artık minyatür bir insan görünümünde olan bebeğinizin vücudu, tüylerle kaplı olabilir. Bebeğinizin hormonlarının üretimini sağlayan pankreas bu hafta büyük bir gelişme kaydedecektir.

 

 • Şuan bebeğinizin boyu yaklaşık 27 cm ve ağırlığı 450 gr.
 • Bebeğiniz sizi duyabiliyor, tanıyabiliyor ve sesinize tepki verebiliyor. Hatta sesinizi duymak onu rahatlatıyor ve sakinleştiriyor. Onunla sık sık konuşun ya da şarkı söyleyin. Böylece doğumdan sonra, sesinizi duyduğu anda sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Düzenli bir uyku ve uyanıklık döngüsü rutini var
 • Nefes alıp vermeyi deniyor ama ciğerleri henüz tam anlamıyla çalışmıyor, bu yüzden doğumuna kadar ihtiyacı olan oksijeni plasentadan alacak.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu haftadan itibaren farklı vücut sinyalleri göreceksiniz. Saçlarınızın artık dökülmediğini, tırnaklarınızın hızla uzadığını fark edeceksiniz. Vücut tüylerinizin artması gayet normal. Çünkü hormonlarınız hiç olmadığı kadar güçlü.

 

 • C Vitamini hala dengeli diyetinizin önemli bir içeriği. Bebeğinizin kemikleri, dişleri, kasları ve cildi için gereken kolajen oluşumunda önemli rol taşıyor.
 • Hamileliğiniz boyunca vücudunuzun her zaman fazladan sıvıya ihtiyacı olacak. Bu ihtiyaç vücudunuzun kan yoğunluğunu arttırmak, fetüsün kolay dolaşımını sağlamak ve amniyotik sıvının ideal değerlere sahip olmasını sağlamak için oluşuyor. Bu süreç boyunca günde en az iki litre su içmeniz gerekiyor. Eğer bu tüketim miktarı gece tuvalet ihtiyacınızı arttırıyorsa, sıvı tüketiminizi günün daha erken saatlerine kaydırabilirsiniz.
 • Cildiniz hamilelik hormonlarından etkileniyor. Bu bazı kadınların cildinde tıkalı gözeneklere ve sivilcelere neden olur. Cildinizdeki sivilcelere sıkarak veya dokunarak müdahale ettiğinizde de daha çok artar. Doktorunuzun önereceği doğal cilt bakım ürünleriyle cildinizi düzenli olarak temizleyerek bu sorunu hafifletebilirsiniz.
 • Vücudunuzun şekli değişiyor; haftalar geçtikçe cildiniz esniyor ve artık eskisinden daha hassas. Bu dönemde cildinizin kuruluğunu ve tahriş olmasını önlemek için düzenli olarak nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.
 • Güneş ışınlarından uzak durun veya dışarı çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma sağlayan güneş kremleri kullanın. Seçtiğiniz sabun, parfüm ya da deterjanın tarzı ürünlerin doğal olmasına dikkat edin.
 • Kıyafet seçerken keten ya da pamuk gibi doğal kumaşlar tercih edin.

 

23 Haftalık Gebelik

Bu hafta bebeğiniz artık dışarıdaki seslere daha duyarlı. Kalp atışı, solunum ve bağırsak hareketlerinizi de hissedebiliyor. Artık birbiriniz ile iletişim kurma vaktiniz geldi.

 

 • Bebeğiniz şuan yaklaşık 28 cm boyunda ve 500 gr ağırlığında. Hareketlerini ve kıvranmasını karnınızın yüzeyinde görebilirsiniz.
 • Şuanda stetoskop ile bebeğinizin kalbini duyabilirsiniz.
 • Ciğerlerindeki damarlar gelişiyor; dış dünyada nefes almaya hazırlanıyor.
 • İşitme duyusu hassaslaştı. Köpeğinizin havlaması veya süpürgenin uğultusu gibi yüksek sesler artık ona tanıdık geliyor. Büyük ihtimalle doğduğunda o tip sesler artık onu telaşlandırmayacak.
 • Bu hafta bebeğiniz hızlıca kilo almaya başlayacak. Gelecek 4 hafta içerisinde kilosu ikiye katlanacak.
 • Bebeğinizin kemikleri ve organları 23. haftalık olmasına rağmen şeffaf cildinden görünebiliyor. Ama yağ bağlamaya başladıktan sonra bu şeffaflığı kaybedecek.
 • Radyoyu açın ve müzik eşliğinde dans edin. Çünkü bebeğiniz şimdiye kadar gelişen hareket duyusuyla dans ettiğinizi bile hissedebilir.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Artık çok fazla sıvı kaybettiğiniz bir döneme girdiniz. Bu sıralar fazlaca sıvı tüketmeye çalışın. Bu haftalarda tetanos aşısı yapmanız istenecektir. 1 ay sonra ikinci doz aşı için hatırlatmanız doktorunuz tarafından yapılacaktır.

 • Ayaklarınızın ve ayak bileklerinizin şişmiş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Özellikle yazın…
 • Vücuttaki kan dolaşımı yavaşladığından bacaklar şişer. Buna neden olan bir başka faktör de vücudun değişen kimyasıdır. Ancak endişelenmeyin, vücudunuz doğumdan sonra fazla sıvıdan kurtulur. Her fırsatta bacaklarınızı esneterek rahatlayın. Uzun süre ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçının. Gün içinde ara sıra bacaklarınızı esnetmeye çalışın. Lütfen rahat ayakkabılar ve destekleyici çoraplar giyin.
 • Düzenli egzersiz yapmaya çalışın ve gazdan rahatsız olsanız bile su alımınızı düşük tutun.
 • Bacaklarınızın, ellerinizin, yüzünüzün ve gözlerinizin aniden ve aşırı derecede şiştiğini fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

İlginizi Çekebilir

Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor

Hamilelikte görülen diyabetin (şeker hastalığı, her türlüsü), düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir