Ana Sayfa / Sağlık / Anne Bebek Sağlığı / Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik
Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

28 Haftalık

Bebeğiniz tıpkı geçen hafta olduğu gibi karnınızda gayet aktif. Artık hareketlerini çok net bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

 

 • Şuan bebeğiniz 900 gr’ın biraz üzerinde ve 38 cm boyuna ulaştı.
 • Gözlerini kırpabiliyor ve karnınızın dışındaki ışığı algılayabiliyor.
 • Beyninde milyonlarca nöron gelişiyor ve vücudu dış dünyaya hazırlanmak yağ bağlıyor.
 • Kalbi dakikada 140 kere atıyor ve eğer eşiniz kulağını karnınıza dayarsa bu kalp atışlarını rahatlıkla duyabilir. Bebeğinizin büyümesiyle karnınızdaki alan daralıyor ve böylece siz onun her hareketini hissedebiliyorsunuz.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Artık son düzlüğe geldiniz ve heyecanınız başladı. Doğuma kadar 3-4 kilo almanız ve huzursuz bacak sendromu yaşamanız gayet normal. Bunun için doktorunuzdan demir takviyesi isteyebilirsiniz.

 • Hamileliğinizin son 3 aylık dönemi başlıyor. Bundan sonra haftada yarım kilo almaya başlayacaksınız.
 • Artık doktorunuzu iki haftada bir kere ziyaret edeceksiniz. Ve doğuma bir ay kala her hafta kontrol edilmeye başlayacaksınız. Doktorunuz risk faktörlerinize göre cinsel yol ile bulaşan hastalıkları tespit etmek için tahliller yapacak.
 • Bazı anne adayları hemen hemen bu zamanlarda, bacaklarının alt kısmında rahatsız edici bir karıncalanma hissi yaşıyor. Bu durum rahatsız edici olduğu için bacakların hareketsiz kalmasını engelliyor. Eğer bu karıncalanma hissi siz bacaklarınızı hareket ettirdiğinizde geçiyorsa, Huzursuz Bacak Sendromu yaşıyor olabilirsiniz.
 • Sindirim sisteminiz hamileliğin son 3 ayında daha yavaş çalışıyor olabilir. hormonları ile büyüyen bebeğinizin yarattığı baskı, şişkinlik ve hazımsızlık yaratabilir.

Bu durumu hafifletmek için:

*Daha az fakat sık yemek tüketin.

*Yemek yerken ve yedikten sonra bir süre dik oturun.

*Kızarmış yağlı ürünler, meyve suları ve baharatlı yemekler gibi vücudunuzun kolayca sindiremeyeceği besinlerden uzak durun.

29 Haftalık Gebelik

Bu dönemde bebeğin beyin kıvrımları giderek gelişiyor. Bu yüzden kafatasında bir büyüme görülebilir. Kemiklerin gelişimi bu haftadan sonra daha fazla önem taşıyor.

 

 • Şuan bebeğiniz yaklaşık 40 cm boyunda ve 1,1 kg ağırlığında. Bu haftadan sonra daha da hızlı büyümeye başlayacak.
 • Beyni, solunumunu ve vücut ısısını kontrol etmek için yeterince gelişmiş vaziyette.
 • Ciğerlerinin karışık yapısı nefes alıp vermesi için yeterince gelişti. Ama hala tek başına işlevini yerine getiremiyor.
 • Fark etmiş olsanız gerek; karnınızdaki hareketliliği devam ediyor. Hareketlerinin belli bir ritmi ve düzeni bile oluştu. Mesela, siz yemek yedikten sonra veya dinlendiğinizde daha aktif olabiliyor. Fakat bu süreç içerisinde bebeğinizin hareketlerinin gözlemlediğiniz ritmin dışına çıktığını gözlemlerseniz doktorunuzu aramayı ihmal etmeyin.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu süreçte hemoroit sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için çok uzun süre oturup yatmamaya dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin tekmelerini saymanızda yarar var. Çünkü doktorunuz gelişimi takip etmek için bunu sizden isteyecektir.

 

 • Karnınız hızla büyüyor. Ağrıyan eklem yerleriniz, mide ekşimesi ve sıkça oluşan tuvalet ihtiyacınız, rahat uyumanızı etkileyebilir. Sol tarafınıza yatarak, kan dolaşımınızı, sindirim sisteminizi ayrıca ciğer ve böbreklerinizin fonksiyonlarını daha rahat yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Ya da birkaç yastık yardımı ile vücudunuzun pozisyonunu destekleyebilirsiniz. Mesela bacaklarınızın arasına bir yastık koymanız kalçanızı ve belinizi rahatlatmanızı sağlayacaktır.
 • Sırtüstü uyumayı tercih ediyorsanız, sol tarafınızı bir yastık ile hafifçe kaldırın. Bunu yapmanız, vücudunuzun alt kısmından kalbinize kan akışını sağlayan Vena Kava adlı venanın basıncını hafifletecektir.
 • Gecede birkaç kez tuvalet ihtiyacınız oluşabilir. Bu yüzden tavsiye edilen 2 lt sıvıyı günün daha erken saatlerinde tüketip, tuvalete yatmadan önce gidebilirsiniz.
 • Mide ekşimesi ve kabızlık devam ediyor. Progesteron adlı hormon kaslarınızı rahatlatıyor ve bu yüzden sindiriminiz yavaşlıyor. Yavaş sindirim ve daralan karnınız, gaz ve mide ekşimesine neden oluyor. Özellikle de büyük öğünler tüketiyorsanız. Sık ve küçük öğünler şeklinde yerseniz biraz daha rahat edebilirsiniz.
 • Hemoroit sıkıntısı yaşıyor olabilirsiniz. Öyle ise soğuk kompresler ve oturma banyoları yararlı olabilir. İlaç kullanmayı düşünüyorsanız önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

 

30 Haftalık Gebelik

Artık amniyotik sıvı gittikçe hacim kaybediyor. Bu haftanın en güzel gelişmesiyse bebeğinizin görme duyusunun güçlenmesi.

 

 • Şuan bebeğiniz yaklaşık 40 cm boyunda ve 1,3 kg ağırlığında.
 • Minik ayak tırnakları çıkmaya başlarken, beyni ve akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor.
 • Şimdiye kadar bebeğinizin beyin yüzeyi pürüzsüzdü. Fakat şimdi karakteristik oluklar ve çukurlar oluşmaya başladı.
 • Artık bebeğinizin vücut sıcaklığını beyni ve yeni yağ hücreleri düzenlemeye başlıyor. Bundan önce bebeğinizin vücudunu kaplayan Laguna denen yumuşak tüyler yok olmaya başladı.
 • Bebeğinizin kemik ilikleri, alyuvar hücreleri üretimi görevini üstlendi. Bu bebeğiniz için önemli bir adım çünkü bu onun doğduktan sonra kendi gelişimini sağlayabileceği anlamına geliyor.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Hormonal değişiklikler sebebiyle de gevşeyen bağ doku ve eklemleriniz dengenizi kaybetmenize neden olabilir. Ayrıca ayaklarınızda gözle görülür bir büyüme hissedebilirsiniz. Yeni ayakkabılara ihtiyaç duymanız muhtemel.

 

 • Bu günlerde biraz yorgunluk hissediyor olabilirsiniz, özellikle uyku problemi yaşıyorsanız. Zaman zaman dengenizi kaybediyor bile olabilirsiniz. Karnınızda büyüyen bebeğinizle birlikte, artık biraz daha ağırlaştınız. Ayrıca hormon değişimleriniz sebebiyle, bağ dokularınız gevşedi ve dengenize destek olan eklemleriniz güçsüz kaldı.
 • Ruh hali değişimleriniz devam ediyor. Rahatsızlık veren semptomlar ve hormonal değişimler duygusal iniş çıkışlara sebep oluyor.
 • Doğumunuzun nasıl gerçekleşeceği ya da nasıl bir ebeveyn olacağınız konusunda endişelenmeye başlamış olabilirsiniz. Ama bu hislerle baş etmekte zorlanıyorsanız ya da gerginlik ve huzursuzluğunuz artıysa doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Hamileliğin bu son aşamasında idrar yolları sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle idrar yaparken yanma hissinin yaşandığı sistit görülebilir. İdrar yolları enfeksiyonu geçirdiğinizi düşünüyorsanız geciktirmeden doktorunuza danışın. Bolca su içmeniz ve ihtiyaç hissettikçe tuvalete gitmeniz enfeksiyonu atmak için önemlidir.

 

31 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz artık en hareketli döneminde. Hatta bu hareketler uykunuzun bölünmesine bile sebep olabilir. Kafatasının minik ataklarla büyümesi yine bu dönemlere tekabül ediyor.

 

 • Rahminizdeki sıvı miktarı artıyor. Bebeğiniz doğana kadar bu amniyotik sıvıyı içine çekmeye ve yutmaya devam edecek. Ve idrar olarak vücudundan atacak.
 • Bebeğinizin göz pigmentleri gelişiyor. Ama gözlerinin gerçek rengine ulaşması doğumdan sonra ki aylarda olacak.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Bu haftadan sonra kasılmalarınız şiddetlenebilir. Fakat bu kasılmalar 30 saniye kadar sürer ve ağrı yaratmaz. Yalnız düzenli arkalıklarla aşırı kasılmalara dikkat! Erken doğumun habercisi olabilir.

İlginizi Çekebilir

Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor

Hamilelikte görülen diyabetin (şeker hastalığı, her türlüsü), düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir