Ana Sayfa / Sağlık / Anne Bebek Sağlığı / Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik
Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

32 Haftalık

Yağ tabakasının gelişmesiyle artık bebeğinizin cildi yumuşuyor. Hızla kilo almaya ise bu dönemde başlıyor. Gerçek saçları ise yine bu dönemde çıkıyor.

Yaşadığınız Gelişmeler
Vücudunuzdaki kan miktarı bir hayli arttı. Bu hacim artışıyla birlikte rahminiz, diyaframa ve mideye baskı uygulayabilir. Nefes darlığı ve mide yanması durumu bu sebepten dolayıdır. Bu durumlarda yastığınızı dik konuma getirerek uyumayı ve daha ufak porsiyonlar yemeyi deneyebilirsiniz.

 

 • Bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişiyor ve kilo almaya devam ediyor. Bu aşamada yorgun ve nefessiz hissetmeniz yaygın ve normal bir durum.
 • Bunun yanı sıra nefessiz hissetmek bu aşamada sık yaşanıyor olsa da nefes darlığı bir anemi belirtisi olabilir. Anemi demir eksikliği nedeniyle olur. Daha çok süresince yaşanır. Çünkü kanınızda alyuvarlarınızı seyreltecek çok daha fazla sıvı vardır. Anemi, diyetinize demir kaynağı besinler ve yan ürünler ekleyerek kolayca tedavi edilebilir. Bu konuda endişeliyseniz doktorunuzla konuşabilirsiniz.
 • Göğüslerinizde Kolostrum yani “ilk süt” akıntısı fark etmiş olabilirsiniz. Öyleyse, kıyafetlerinizi korumak için sutyeninizin içine emzirme pedi sıkıştırmayı deneyin. Şuan ki sutyeniniz çok sıkıysa emzirme sutyeni alabilirsiniz. Normalde kullandığınız sutyen ölçüsünün bir büyük boyunda bir emzirme sutyeni alın.

 

33 Haftalık Gebelik

Bebeğinizin kafatasında bulunan kemikler henüz tam sertliğe ulaşmadı. Bu sayede doğum kanalına rahatça sığabiliyor ve doğumu kolaylaşıyor.

 

 • Şuan bebeğiniz yaklaşık 1,85 kg ağırlığında ve 44 cm boyunda.
 • Bebeğiniz duyabiliyor, hissedebilir ve hatta görebiliyor.
 • Gözleri ışığı algılayabilir ve buna göre gözbebekleri büyüyüp küçülüyor.
 • Bağışıklık sistemi güçleniyor.
 • Bebeğinizin cildi biraz daha kalınlaştı ve buruşuk uzaylı görünüşünü hızlıca kaybediyor. İskelet yapısı ve kemikleri sertleşiyor.
 • Kafatasındaki kemikler henüz birbirine kaynamadı. Bu durum kemiklerin hareket etmesini ve hafifçe üst üste gelmelerini sağlıyor. Bu bebeğinizin doğum kanalına daha kolay girmesini sağlayacak. (Doğum sırasında kafada oluşan baskı çok fazladır ve bu yüzden çoğu bebek koni görünümlü bir kafayla doğar.) Bu kemikler erken yetişkinliğe kadar tam anlamıyla kaynamaz bu yüzden bebeklik ve çocuklukta beyin büyüdükçe ve diğer dokular genişledikçe kemikler de büyürler.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Hamileliğin bu döneminde parmaklarınızda, bileklerinizde ve ellerinizde şişmelerin yanında uyuşma görülebilir. Bu yüzden parmaklarınızı açıp kapatarak bileklerinizi oynatmanızda yarar var.

 

 • Bebeğiniz karnınızda büyüdükçe farklı hareket etmeye başlıyor olabilirsiniz. Mesela daha önce sallanarak yürürken şimdi paytak paytak yürüyor olabilirsiniz.
 • Uyumak şöyle dursun oturmak için kolay bir pozisyon bulmakta bile zorlanıyor olabilirsiniz. Evde ya da dışarda sürekli bir şeylere çarpıyor olabilirsiniz. Bu gayet normal bir durum.
 • Parmaklarınızda, bileklerinizde, ellerinizde ağrı ve uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki tüm diğer dokular gibi bilekleriniz de su toplayabilir ve bu durum Karpal Tüneli’ndeki baskıyı arttırabilir. Bu kanaldaki sinirler sıkıştığında hissizlik; karıncalanma, sızlama, yanma veya keskin bir ağrı yaratabilir.
 • Bileğinizi sabit tutmak için bileklik takmayı veya uyurken kolunuzu bir yastık yardımıyla havaya kaldırmayı deneyin. Eğer işiniz tekrarlı el hareketleri gerektiriyorsa (Mesela sürekli klavye kullanmak) sık sık ellerinizi esnemeyi unutmayın.
 • Hormonsal değişikliklerle gelen gece yarısı tuvalete koşmalar, bacak krampları, mide ekşimesi ve basketbol topu büyüklüğünde karnınız tabii ki uyumanızı zorlaştıracaktır. 3. Dönem insomniyası kadınların yaklaşık dörtte üçünde görülür. Bu yaklaşan doğumunuz ve bebek gelmeden önce yapmanız gerekenler konusundaki endişelerinizden de kaynaklanabilir.
 • Hamileliğin 33.haftasında vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden endişelenmek ya da dakikaları saymak size yardımcı olmayacaktır. Hamilelik insomniyası aslında yaklaşan uykusuz geceler için harika bir alıştırmadır.
 • Siz de bebeğiniz de büyüyorsunuz. Artık daha fazla enerjiye ihtiyacınız var. Tüketeceğiniz besinlerin miktarı değil kalitesi önemli. Bu dönemde D Vitamini, Demir, LCP, DHA tüketmeniz gereken en önemli besinler.
 • Fiziksel ve hormonel değişiklikler yüzünden mide yanması ve hazımsızlık çekiyorsunuz. Fakat aslında mideniz küçüldü çünkü bebeğiniz daha fazla yer kaplıyor. Sık ve küçük öğünler günü daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır. Yemeklerinizi yavaş ve çok çiğneyerek yemeye özen gösterin.

 

34 Haftalık Gebelik

Erken doğum endişeniz varsa rahatlayın. Bu dönemden sonra görülen erken doğumlarda genellikle sıkıntı yaşanmıyor. Çünkü bebeğiniz gelişimini neredeyse tamamladı. Yalnız bebeğinizin merkezi sinir sistemi ve akciğerleri gelişimine devam ediyor.

 

 • Doğuma sadece 6 hafta kaldı. Şuan bebeğinizin boyu yaklaşık 45 cm ve ağırlığı 2 kg’ın biraz altında. Bu fazladan aldığı ağırlığın bir kısmı, sertleşen kemiklerinden geliyor. Sadece kafasındaki kemikler sertleşmiyor; onlar doğumda maruz kalabileceği baskıya uyum sağlayabilmek için bir süre daha yumuşak kalacak.
 • Cildi biraz kalınlaştı. Doğumdan sonra vücut ısısını kontrol edecek ve onu sıcak tutacak bir yağ tabakası oluştu. Verniks tabakası (Bebeğin cildini koruyan krem dokusundaki tabaka) kalınlaşıyor ve Lanugo saçları neredeyse tamamen kayboluyor.
 • Bebeğinizi dış dünyaya hazırlamak için antikor üretmeye devam ediyorsunuz.
 • Bu aşamada çoğu bebek doğum pozisyonunu almış oluyor.
 • Eğer karnınızın içini görebilseydiniz, bebeğinizin tırnakları parmak uçlarını geçecek kadar uzun olduğunu görebilirdiniz.
 • Eğer erkekse testisleri artık görülebilir.

 

Yaşadığınız Gelişmeler
Sürekli tuvalete gitmek, uyurken ve otururken rahat pozisyonu bulamamak bu hafta yaşayacağınız en önemli gelişme. Ayak ve bacaklarınızda biriken kan da tansiyonda düşmeye sebep olabilir. Ani hareketler yapmaktan kaçının.

 

 • Doğum yaklaşıyor; artık doğum çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ama bebeklerin sadece %5’inin beklenen zamanda doğduğunu da hatırlatmak yararlı olabilir.
 • Bebeğiniz doğduktan sonra tüm besinini anne sütünden alacaktır. Bu yüzden emzirme süreci için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeniz çok önemli. Hamilelikte olduğu gibi, vücudunuz ilk önce bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu yüzden, ikinizin ihtiyaçlarını da karşılayabilmek için sağlıklı ve dikkatli beslenmelisiniz.
 • Emzirirken önemsemeniz gereken başka bir konuda, tükettiğiniz sıvıdır. Emziren annelerin 2,7 litre sıvı tüketmeleri tavsiye edilir. Çay, süt, meyve suyu, çorba da bu rakama dâhildir. Hamileliğinizin son haftalarında bol sıvı tüketmeniz, ayrıca önemlidir. Bu yüzden bu alışkanlığı edinmenizin tam zamanı olduğu söylenebilir.

 

İlginizi Çekebilir

Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor

Hamilelikte görülen diyabetin (şeker hastalığı, her türlüsü), düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir