Ana Sayfa / Sağlık / Anne Bebek Sağlığı / Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor
Hamilelikte diyabet

Hamilelerde Diyabet Düşük Riskini Arttırıyor

Hamilelikte görülen diyabetin (şeker hastalığı, her türlüsü), düşük, ölü doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve iri doğum gibi riskleri artırdığı açıklandı.
Medicana Ankara endokrinoloji ve metabolik hastalıklar uzmanı Yavuz Selim , yapmış olduğu yazılı açıklamada, ve gebeliğin anne ve için problemler taşıyan bir mevzu olduğunu açıkladı.
Gebeliğin erken döneminde hormonlardaki değişikliklerden dolayı yüksek insülin düzeyleri var olabildiğini, kan şekerinin de düşebildiğini ve bu durumun ilerleyen dönemde insülin direnci geliştirebileceğini aktaran Demir, şunlara dikkati çekti:
Tokluk kan şekerleri değerleri yükselir. Annenin diyabet olması kanda oksijen salınımını bozduğundan kan dolaşımını da bozar. Plasental ve uterus kan dolaşımının bozulması sonucunda da, fetüs büyümesini engeller. Açlık kan şekeri 126 mg/dl ve üstünde yada günün herhangi bir saatindeki kan şekeri 200 mg/dl ve üstünde ise diyabet tanısı konur. Bu değerlerin haricinde tarama testleri yapılır.
Gebeliğin 24-28. haftalarında 50 gram glikoz ile tarama testi yapılır. Bu konuda Prof. Dr. Canan KARATAY ‘ın ne dediğini sanırım hepinizi biliyorsunuzdur. Glikoz yükleme testlerinin anneye ve bebeğe ciddi zararlar verebileceğini söyylüyor. Kan şekeri 140 mg/dl ve üstünde ise gebeye 100 gram glikoz ile yükleme testi yapılır. Kontrol sonucuna bakılarak tanı konulur.

Diyabetik hamilelerin çocuklarında diyabet gelişimi yüksek

Demir, diyabet tanısı konulmuş olan gebede çeşitli sağlık sorunlarının görülme riskinin arttığını vurgulayarak, “Diyabetli gebelerde düşükler artar, ölü doğum sıktır, idrar yolu enfeksiyonu riski yükselir ve iri doğum olabilir” uyarısında bulundu.
Gebelikte diyabet gelişiminde, öncelikle obezitenin önemli bir risk faktörü olduğunu belirten Demir, ailesinde diyabet öyküsü ile yumurtalıklarında kist problemi bulunanlarda hastalık görülebildiğini bildirdi.
Diyet ve egzersiz ile kan şekerleri hedef değerlerde seyretmezse günde dört kez insülin enjeksiyonu ya da insülin pompası ile kan şekeri regüle edilir. Gebelik sonrasında yüzde 25-30 hastada diyabet kalıcı olmaktadır.  Diyabetik gebelerin çocuklarında diyabet gelişimi yüksektir.

Sağlımızı etkileyen faktörlerin başında alışkanlıkları gelmektedir. Lütfen alışkanlıklarımızı kontrol altında tutmaya özen gösterelim. Doğru , doğru yaşam tarzı ve doğal olarak sağlık.

hakan Hakkında

Son 20 yıla yakındır internet aleminde web expert olarak bulunuyorum ama hiç bir web sitesinin peşinde değilim. Peşinde olduğum şey bir ütoypa ve onu burada bulamayacağımı biliyorum. Ama sağlıklı bilgileri doğru yere ulaştırabilirim...

Bir Cevap Yazın