Ana Sayfa / Sağlık / Cilt Sağlığı / Makyaj Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler
makyaj temizliği

Makyaj Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilinçsiz bir şekilde yapılan makyajın cilt sağlığı üstünde de zararlı etkisi olduğunu artık herkes biliyor.  Bu makalemiz de siz değerli Form Doktoru takipçileri için hakkında, özellikler temizlik konusunda dikkat etmeniz gerekenlere değineceğiz.

Makyajla uyuma konusu

Makyaj yaptığımız ürünler yüzünüzde uzun zaman kalmamalıdır. Özellikle de yatarken mutlaka sabunla yıkanmalı, mümkünse nemlendirici sürülmelidir. Vücudumuzun oluşturacağı alerjik tepkilerden ya da kötü etkilerden kaçınmak için, aşırı derecede makyaj yapmamak, vücudumuzun da hava almasını sağlayacak ürünler seçmek, makyaj ürünlerini kullanmadan önce cildi güzelce temizlemek ve nemlendirmek yine uyulması zorunlu kurallardır.

Makyajın Yan Etkisi Olur mu?

Makyajın en bilinen yan etkilerinden birisi siyah noktalardır (). Bu etkileri oluşturan en büyük neden makyaj malzemelerinin bilinçsizce  kullanılmasıdır. İster olarak bilinen açık komedonlar, isterse de kapalı komedon olarak bilinen beyaz noktaların çıkmasında tartışılmaz en büyük pay bu bilinçsizliktir. Kişinin cilt tipine uygun olmayan yağlı ürünlerin kullanılması deri üzerindeki gözeneklerin kapanmasına ve bu tür istenmeyen durumların oluşmasına hatta aknelere neden olabilir. Cilt tipinizi biliyorsanız:

Mesela cildiniz kuru ise; yağlı ürünleri kullanmak

Cidiniz yağlı ise; yağ emici türden ya da su bazlı ürünleri kullanmakla başlayabilirsiniz. 

Tabii ki uygun çözüm bir uzmandan yardım almaktır. Uzman falan tanımıyorum diyorsanız, bu konuda piyasa da cüzi fiyatlara satılan kendi kendinize yapabileceğiniz cilt testleri var.

Bitkisel Makyaj Malzemeleri

Yüzde görülen alerjik reaksiyonların en büyük nedenleri, kullanılan maskaralar ve farlardır. Herhangi bir ürüne karşı vücudunuz alerjik reaksiyon gösteriyorsa muhtemelen aynı ürünün farklı markalarında da aynı sorun oluşacaktır. Bu tarz deri tepkileri, doğal bitkisel olduğu söylenen ürünlere karşı da gelişebilir. Yani bitkisel makyaj malzemeleri alerji yapmaz diye bir şey söz konusu olamaz. Vücudunuz aşırı hassas ise önce alerji testi yaptırın sonra gerekli ürünleri kullanın derim. Ancak günümüzde alerji testleri biraz bütçe sarsabilir.

Makyajdan Sonra Cilt Temizliği

Bu konuda ki en büyük hata makyajın hiç temizlenmemesidir. Cildimizde biriken makyaj malzemeleri, cildimizin kalınlaşmasına, erken dönem kırışıklıklarına, tenimizin mat ve farklı renk değişikliklerine, deri gözeneklerinin genişlemesine neden olur. Bu nedenle uygun  olan ürünle makyajın temizlenmesi gereklidir.

Makyaj Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle makyaj malzemelerinin paylaşılmaması gerekir. Aksi durumda enfeksiyon  gelişebilir. Bu konuda en büyük sorun mantardır. Siz mantarın bulaştığını farketmeden yıllar geçebilir. Çünkü vücuda giren mantar türleri genelde bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkarlar. Paylaşılan kişide açık yara varsa bu her paylaşımcı için ciddi bir sorun olabilir.
  • Makyaj yaparken kullanılan aletlerin, fırça, sünger, pamuk vb. materyallerin kullanılması da mikropların yayılması için çok uygun ortamlardır.
  • Önce eller yıkanmalı, sonra makyaj yapılacak yüzey temizlenmelidir.
  • Uygulama da kullanılan aletler mümkünse kullan at tarzı yani tek kullanımlık olmadır.
  • malzeme her ne ise kullanma talimatından faydalanılmalıdır.
  • Kozmetik malzemeler, kapakları güzelce kapatılmış olarak, uygun ortamlarda saklanmalı, son kullanım süresi geçmiş olanlar kullanılmamalıdır.
  • Gün ışığına maruz kalan kozmetik malzemeler, koruyucu özelliklerini yitirebilirler. Bu etki TET (tavsiye edilen tüketim) tarihini kısaltır. Bu durumda ise kozmetik malzememiz bir patojen bakteri yuvasına dönüşebilir.
  • Bu maddeler daha da çoğaltılabilir.

Sizinde bu konuda söyleyecekleriniz varsa lütfen yorum yapın.

Yorum yok

  1. Pingback: Makyaj Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir