Ana Sayfa / Sağlık / Cinsel Sağlık / Erkekler de Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Erkekler de Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

geniş bir yelpazede neredeyse her ferdin değişik dönemlerde karşılaşmış olduğu bir sorundur. emareleri, sebepleri ve tedavisine dair geniş bir yelpazede dört gözle beklenen bir çok ilaç vs. insanları bu konuda biraz rahatlatmış olsa da bu soruna neler neden oluyor, bu sorunla karşılaşmamak için neler yapmalı, neler yapmamalı ve böyle bir sorunu ile karşılaştığımızda neler yapılabilir sorularına yanıt arayalım.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik ferdin cinsi ilişkiye girme duyumunda yahut cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma olması tablosudur. Halk içinde ‘’cinsel soğukluk’’ olarak da adlandırılan cinsel isteksizlik kafi cinsel uyarma olmakla beraber bayan ve erkekte cinsel herhangi bir isteğin duyulmaması demektir. Cinsel isteksizlik cinsel faaliyet arzusunun azalması yahut asla olmaması gibi bilinebilir.

Cinsel İsteksizlik Emareleri

Temel alemet cinsel isteğin olmamasıdır. Bunun kararı olarak cinsel ilişki sıklığında azalma yaşanmaktadır. Öteki yandan depresif duyguların gelişmesi, bitkinlik, halsizlik ve benzeri emareler de izlenebilir. Yani kısaca cinsel ilişki de bir azalma söz konusu ise akla gelebilir.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Cinsel isteksizlik genel hatlarıyla ruhsal faktörlere bağlı olmanın yanı sıra erkeklik hormonu olan eksikliği neticesinde de karşımıza çıkabilmektedir. Diğer bir çok davranışımız ve hayatımızı etkileyen faktörlerde olduğu gibi hormonal nedenler her zaman akılda bulundurulmalıdır. erkeklerde cinsel dürtü kısaca libidonun düzenlenmesinde etken temel faktördür.

Antidepresan İlaçları cinsel İsteği Azaltır Mı?

Antidepresan ilaçlar uzun soluklu kullanıldığında bilhassa 6 aydan sonrasında santral etken mekanizmalarda tesir göstererek cinsel fonksiyonu ve isteği baskılamaktadır. Uzun soluklu antidepresan kullanan hastalara bu etkilerinden ötürü sertleştirici ilaçların kullanması önerilmektedir. Günümüzde bu neredeyse her hekim tarafından önerilmektedir.

B12 Eksikliği cinsel İsteksizliğe Neden Olur Mu?

B 12 vitamini eksikliğinin cinsel arzu ve cinsel fonksiyon üstüne etken olabileceğine dair muhtelif yayınlar bulunmaktadır. Sadece, bu mevzu da henüz yeteri bilgi yoktur. Öteki yandan, B 12 vitamini bilhassa erkeğin gençleştirilmesi amacıyla yardımcı tedavisi olarak kullanılmaktadır. Yani kısa cevap henüz kesin olarak belli değil ancak bu konuda araştırmalar var.

Kan basıncı İlaçları cinsel İsteksizliğe Niçin Olur Mu?

Antidepresan ilaçları ve benzeri bir kısım kan basıncı ilaçları da benzer tesir ile cinsel isteksizlik yapabilmektedir. Bu tür ilaçların hepsi böyle bir etkiye sahip diye düşünmek doğru olmaz. Öteki yandan, tansiyonun varlığı aslına bakarsan cinsel fonksiyon için risk faktörleri içinde yer verilmiştir. Dolayısı ile cinsel fonksiyon bozukluğuna bağlı tali hasılat olarak cinsel isteksizlik gelişebilir hipertansif kişilerde.

Varikosel cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Testisin iki temel fonksiyonu sperm üretimi ve testosteron hormonu sentezidir. Bilhassa, ileri aşama varikosel testis boyutlarında küçülme ve sonuçta testiküler fonksiyon bozukluğuna niçin olabilir. Bu ise doğrudan hormonal etkilere neden olur.  Böylece, testosteron sentezini azaltarak cinsel isteksizliğe niçin olabilmektedir.

 

varikosel ve cinsel isteksizlik ilişkisi

Prostat Ve Şeker Hastalığı cinsel İsteksizlik Sebebi Midir?

Her iki rahatsızlık da hayat standardını bozmaktadır. Bilhassa, gece uyku düzenini etkileyecek şiddete varan prostat yakınması olan kişilerde hayat kalitesinin bozulması kararı cinsel isteksizlik gelişebilir. Öteki yandan, prostat yakınması olan kişilerde cinsel fonksiyon bozukluğu da sık izlenen bir sorundur.

Şeker hastalığının direk olarak cinsel isteksizlikle bir ilgisi bulunmamaktadır. Fakat hayat standardını bozması ve kronik bir rahatsızlık olması bu hastalarda da psikojenik faktörleri devreye sokarak bilvasıta olarak cinsel isteksizliğe niçin olabilmektedir. Öteki yandan, şeker hastalığı doğal olarak cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açan en mühim sıhhat problemlerinden biridir.

Cinsel İsteksizliğin Beslenmeyle İlgisi Var Mıdır?

Beslenme ve cinsel isteksizlik hikayesinde herhangi bir ilişki oluşturmak zor olsa gerek. Afrodizyak etken çilek, çikolata, ginseng, kakao hasım içeren gıdalar ve benzeri bir dizi besinler cinsel dürtüyü uyarıcı tesiri bulunmaktadır.

Cinsel İsteksizlik Ne Süre de Ortaya Çıkar?

Ruhsal nedenlere bağlı cinsel isteksizlik stres başta olmak suretiyle muhtelif etken faktörlere bağlı olarak bazen farklı tablolar izah edebilir. Cinsel arzu tablosunda bazen azalma yaşanabildiği ve benzeri artışlar da olabilir. Fakat doğal faktörlere bağlı gelişen cinsel isteksizlik başlarda hafiftir ve zaman içinde ilerleyerek bariz hale gelir.

Cinsel İsteksizliğin Başlama Yaşı Var Mıdır?

Erkeklerde cinsel isteksizlik için muayyen bir yaş grubu bulunmamaktadır. Cinsel isteksizlik fazlaca genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. İlk deneyimde başarısız olan, daha ilkin hiç bir cinsel edinim yaşamayan yahut evlilik öncesi tedirginliğe bağlı olarak ortaya çıkabileceği ve benzeri yoğun ders ve imtihan temposu yaşayan talebe hatta düzgüsel günlük aktivitesini sürdüren sadece aşırı stres altındaki işadamında bile görülebilmektedir. Çoğunlukla ruhsal etkilerin erken yaşlarda izlenmesine karşın erkekte cinsel isteksizliğe neden olan doğal problemler da genç yaşlarda yaşanabilmektedir. Testosteron salınımını etkileyen beyindeki hipofiz ve hipotalamus bölgesi rahatsızlıkları yahut testislerdeki fonksiyonel bozukluklar her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Fakat çoğu zaman halk içinde yanlış bir halde “andropoz” olarak adlandırılan bir testosteron eksikliği tablosu 50 yaşından sonrasında karşımıza çıkmaktadır.

Andropoz kadınlardaki durumundan türetilen bir kelimedir. , menarşın kısaca hanımda tane görme ve üreme faaliyetinin durması anlamına gelen kelimedir. Oysa sıhhatli bir erkekte androjenik aktivite kısaca cinsel fonksiyon ve sperm üretimi hiç bir süre durmamaktadır. Hanımefendi ve adamın temel üreme fonksiyonu arasındaki temel ayrım budur. Bu yüzden androjenik aktivitenin kesilmesi anlamına gelen “andropoz” kavramı, bilhassa ileri yaşlarda ortaya çıkan cinsel isteksizlik ve cinsel fonksiyon bozukluğunun adlandırılması için doğru bir anlatım değildir.

Cinsel İsteksizlik Ereksiyon Sorunlarının Yaşanmasına Sebebiyet Verir mi?

Cinsel isteksizlik yaşayan kişide direk olarak vardır denilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Ereksiyonu sağlama mekanizmasında testosteron ve cinsel arzu mühim rol oynamaktadır. Kişide cinsel arzu olmadığı durumlarda aslına bakarsan ereksiyon yaşanmamaktadır. cinsel isteksizlik yaşayan kişide bu bağlamda ereksiyon problemi ortaya çıkabilmektedir. Sadece burada probleminin temelinde cinsel isteksizlik yatmaktadır.

Öteki yandan, tersi durumlarda kısaca ereksiyon sorununa bağlı olarak da cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir. Ereksiyon problemi yaşayan fert ilişkiyi sağlayamadığı için; başarısızlık duygusu, bunun getirmiş olduğu tedirginlik ve korkudan ötürü ilişkiye girmek istememektedir. Bu vaziyet da tali hasılat olarak cinsel isteksizlik gelişmesine niçin olabilmektedir. Aynı mesele erken deşarj problemleri yaşayan kişilerde de mevzubahis olabilir. Erken deşarj problemi olan erkekler daima aynı sonuçla karşılaşıp partnerini memnun edemeyeceği fikrine kapılarak ilişkiden kaçınmakta ve kronik dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Teşhisi

Cinsel isteksizliğin belirlenmesinde ayrıntılı bir değerlendirme gerekmektedir. Evvela ayrıntılı bir hikaye alınarak probleminin ne olduğu, cinsel isteksizliğin birincil tablo mu yoksa altta yatan öteki cinsel fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak ikinci tablo olarak mı geliştiği değerlendirilmelidir. Vakaya yol açan ihtimaller içinde ruhsal faktörler irdelenmelidir. Hastanın muayenesinde klinik yakınmalarının derecesini sorgulanmalıdır. Buna neden olabilecek doğal bir rahatsızlık varlığı yahut deva kullanması araştırılmalıdır.

Arkasından tam bir sistemik muayene ve fiziki kontroller yapılmalıdır.  Sekonder sex karakterleri denilen;

 • Vücutta kıllanma oranı
 • Göğüslerde gelişme
 • Testis boyutları değerlendirilmelidir.

Bu değerlendirmelerin peşinden laboratuvar testlerinin yapılması gereklidir. Bu amaçla  erkeklik hormonu testosteronun ve bunu etkileyen öteki hormonların değerlendirilmesi icap eder.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Tedavisi

cinsel isteksizliğin sebebi ruhsal nedenlere dayanıyorsa tedavisinde psikiyatri desteği gerekmektedir. Sadece cinsel isteksizlik doğal sorunlara dayanıyorsa testosteron hormonu düşüklüğüne yol açan faktörler ortaya konulduktan sonrasında nedene yönelik tedavi gerçekleştirilmelidir.

Erkeklik Hormonları Nelerdir?

Erkeklik hormonu testisten salınan testosterondur. Testisten salınan testosteronun büyük bir bölümü vücutta proteine bağlı olarak bulunurken oldukça azca bir bölümü serbesttir. Özgür olan testosteron vücut tarafınca kullanılan testosteron formudur.

 

cinsel isteksizlik ve erkeklik hormonları

Erkeklik Hormonu Bozukluğunun Emareleri Nedir?

Testosteronun sex üstündeki etkilerinin yanında vücutta değişik ve çok büyük görevleri de bulunmaktadır. Testosteron sekonder sex karakterleri olarak adlandırılan

 • Vücut kıllanması
 • Kas ve kemik yapısının gelişimi
 • Ses tellerinin gelişimi ve adama has ses tonunun oluşumu
 • Saç yapısının şekillenmesi
 • cinsel organların gelişmenin tamamlanması ve işlevi

ve benzeri cinsiyete has yapının gelişmesini sağlamanın yanı sıra;

 • Kan hücrelerinin yapımı
 • Kalp sağlığı
 • Bellek kontrolü
 • Lipid proflinin kontrolü
 • Kemik ve kas erimesinin önlenmesi ve benzeri mühim görevleri de bulunmaktadır

Testosteron hormonu eksikliğinde belirtilerin bir tek cinsel isteksizlik olarak görülmesi gerekmemektedir. Testosteron eksikliğinde emareler kadınlardaki menopoz emarelerine benzerlik göstermektedir.

 • Halsizlik
 • Aşırı sinirlenme
 • Depresyon
 • Duygu vaziyet bozuklukları
 • Uykusuzluk
 • Terleme
 • Aşırı heyecanlanma ve aşırı sakinlik ve benzeri emareler gözükebilmektedir.

Erkeklik Hormonu Testi Nelerdir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Testosteron eksikliğinde ortaya çıkan emarelerde serum testosteron düzeyinin ölçülmesi gerekmektedir. Testosteron düzeyi sabah 08.00 – 10.00 saatleri içinde ölçülmelidir. Erkeklerde hormon düzeli bu saatler en yüksek seviyeye gelirken öğlene doğru azalmaya akşam saatlerinde ise en alt seviyeye inmektedir. Kanın alınmasıyla meydana getirilen erkeklik hormon testinin aç yahut tok karna yapılmasının bir önemi bulunmamaktadır.

Erkeklik Testosteron Testini Bir Kere Yaptırmak Teşhis İçin Kafi Midir?

Testosteron ölçümü etken faktörlerle tek başına kafi olmayabilmektedir. Testosteron standardize yönteminin standartize olmaması ve laboratuvarlar arası farklılıklar bulunması sebebiyle ölçümlerin minimum 3 defa yapılıp bunların averajı alınarak testosteron seviyesi belirlenmelidir.   Bunun yanında vücutta bulunan bütün testosteron ile özgür olarak bulunan testosteron ölçümü de yapılmalıdır. Ek olarak hususi bir matematiksel formülle ölçülen, vücudun kullandığı biyoyararlanılır testosteron seviyesi de hesaplanmalıdır.  Hem total testosteron hem özgür testosteron bununla beraber biyo yararlanılır testosteron düzeyi ölçümlenerek her birinin durumu değerlendirilmelidir. Testosteron tedavisi önermeden ilkin 19 sorudan oluşan sorgulama formlarının da değerlendirilmesi gerekmektedir. Tanı bir tek serum testosteron düzeyi düşüklüğü ile değil; klinik bulgular ve laboratuvar bulgusunun beraber olması ile konulur.

 

cinsel isteksizlik erkeklik hormonu testi

Erkeklik Hormonu Tedavisinde Hangi Yollar Kullanılmaktadır?

Hormon tedavisinde muhtelif alternatifler bulunmaktadır. Günlük testosteron salınımını kısaca sabahleyin yüksek öğleden sonrasında azalmaya süregelen ve akşam en alt seviyeye inen dengenin sağlanacağı bir tablonun temin edilmesi hedeflenmelidir.

Ağızdan alınan tabletler: Her gün kullanılması gerekmektedir. Karaciğere metabozile olarak karaciğer toksitesi yapması, emilimlerinin bağırsaklardan gerçekleşmesi, bir kısmının emilip bir kısmının emilememesi ve gıdalarla etkileşiminin olması ve benzeri dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan ötürü günlük testosteron salınım ritmini tam olarak gerçekleştirememektedir.

Jeller:Testosteron seviyesini tanzim etmek için üretilen jeller vücudun kılsız bölgelerine sürülmektedir. Ten kanalıyla emilim sağlayarak günlük testosteron salınımını düzenleyen jellerin her gün kullanılması gerekmektedir. Her gün kullanım dezavantajına rağmen yan etkilerinin daha azca olması ve fiziksel düzeyi sağlaması sebebiyle en müsait tedavi yöntemidir. Öteki yandan yan tesir niteliğinde derhal kesilebilmesi de mümkündür.

Petler: Jellerin nikotin bandı ve benzeri pet haline getirilmiş şeklidir. Petler de vücudun kılsız bölgelerine yapıştırılmaktadır ve her gün değiştirilmelidir. Jel formlar ve benzeri kullanım ve tesir avantajına haizdir.

Enjeksiyon: Testosteron seviyesini tanzim etmek için en yaygın kullanılan tedavi alternatifidir.  Üç haftalık ve 3 aylık kısa etken enjeksiyonların yanında depo etken enjeksiyon formları da mevcuttur. Üç haftalık formlarda yakın zamanda yüksek testosteron düzeyi sağlanırken sonraki enjeksiyon döneminde yeniden düşük testosteron düzeyi gelişmektedir. Bu yüzden yüksek ve düşük testosteron düzeyleri içinde mühim dalgalanmalar vardır. Üç aylık formlarda ise bu dalgalanma izlenmez ve fiziksel ölçüde serum düzeyi elde edilebilir. Sadece, enjeksiyonların en mühim dezavantajı yan tesir ortaya çıktığında vücuttan atılmaları uzun süre almaktadır.

Normal de Erkeklik Hormon Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Hormon tedavisi yaşam boyu sürmektedir. Uygulanan hormon tedavisi;

 • Karaciğer fonksiyon bozukluğu
 • Kan tablosundaki değişimler
 • Kardiyak problemler
 • Prostat büyümesi ve benzeri yan tesirleri olabileceği için hastanın yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Hastanın klinik tablosuna, testosteron düzeyine, tedaviye uyumuna bakılırsa tedavi planı şekillendirilmelidir.

Erkeklerde Hormonu Eksikliği Ya Da Fazlalığının Anlamı Nelerdir?

Erkeklerde testesteron hanımlarda ise östrojen hakim hormonlardır. Erkeklerde testisten salının testosteron hormonunun büyük bir bölümü yağ dokuda östrojene rotatif. Kilolu erkeklerde yağ dokunun artmasına bağlı olarak testosteronun östrojene dönüşümü hızlanır. Dolayısıyla, kilolu erkeklerde östrojen hormonu düzeyi daha fazladır. Erkeklerde östrojen hormonu seviyesinin artmasıyla göğüslerde gelişme, kas yapısı ve bel çevresi genişlemeler ve benzeri bir dizi yapısal değişikliklere niçin olabileceği ve benzeri; cinsel isteksizlik, sperm parametrelerinde deforme vb. sorunlara da yol açabilir. Form Doktoru ailesi olarak aile hekiminize arada bir kan vererek değerlerinizi kontrol ettirin deriz. Bu kontrole aç gitmenizi tavsiye ederiz.

Erkeklerde Östrojenin Artması Cinsel İsteksizliğe Sebep Olur mu?

Erkeklerde östrojen hormonunun artması testosteron östrojen dengesi bozmuş olduğu için naturel olarak cinsel isteksizliğe niçin olabilmektedir.

Erkeklerde Östrojen Hormonunun Artırılmasının Anlamı Var Mı?

Erkeklerde östrojen hormonunu arttırmanın bir anlamı yoktur. Tam tersi, erkeklerde östrojen hormonunun düzgüsel seviyelerde tutulması gerekmektedir.

Erkeklerde Östrojen Hormonu Iyi mi Düşürülür?

Erkeklerde östrojen hormonunu düşürmenin en faal yolu kg vermektir. Zayıflamanın kafi olmadığı durumlarda testosteron östrojen dönüşümünü engellemiş olan hormonal ilaçlar kullanılabilmektedir.

LH Hormonu Nelerdir?

Adam üreme sistemi işleyişinde beynin alt tarafında yer edinen hipofiz bezinden salınan; FSH hormonu sperm üretimini LH hormonu ise testosteron üretimini denetim etmektedir.  Genel anlamda sperm üretimi azaldıkça FSH payı artar; testosteron üretimi azaldıkça da LH payı artmaktadır. FSH ve LH hormonlarının yüksek olması, testisin yeterince çalışmadığının göstergesidir.

Prolaktin Hormonu Iyi mi Düşürülür?

Prolaktin hipofizden salanın bir hormondur. Prolaktin hormonu seviyesini artması tümoral bir gelişmenin varlığına işaret etmektedir. Bu vaziyet öteki hormon salan hücreleri baskılayarak LH hormonu seviyesini azaltmaktadır. LH hormonunun azalması testosteron hormonu seviyesini de etkilemektedir. Prolaktin seviyesinin düşürülmesi cerrahi yöntemle yapılabilmektedir. Sadece hipofizin cerrahi yolla katılması testosteron üretiminin tamamıyla sıfırlanmasına niçin olacaktır. Bunun yerine prolaktin salınımını engellemiş olan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu hastaların izlemi Beyin Cerrahisi ve Endokrinoloji ile ortak olarak yürütülmelidir.

Erkeklerde Prolaktin Hormonu Kaç Olmalıdır?

Prolaktin için 3 saatlik uyanıklık sonrası standardize yapılması önemlidir. Prolaktin düzeyi bu uyku düzeninden ötürü bazı zamanlar sınırdan hafifçe yüksek olabilmektedir. Prolaktin seviyesi 50 ng/ml üstünde olmadığı müddetçe klinik keşif olarak anlam taşımamaktadır. Şüpheli olgularda makroprolaktin düzeyinin ölçümü yahut hipofiz MR incelemesi yapılmalıdır.

Günümüzde tıp ilminin geldiği noktada bir çok hekim sadece verilere dayanarak tedavi uyguluyor olsada şu akıldan çıkarılmaması gereken önemli bir konudur. Hasta ya da hasta olduğunda şüphe duyulan kişinin gerçek duygu, fiziki ve kendi sözleri ile nasıl hisssettiği önemlidir. Çünkü bir insan bilinçli bir şekilde gayet sağlıklı hissediyorsa gerçekte bunun zıddı olan durumlar çok çok azdır.

 

Kaynakça:

Memorial, vikipedi

Özet
Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi (Erkekler)
Makale Adı
Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi (Erkekler)
Açıklama
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi, neler yapmalı neler yapmamalıyız
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

 1. Pingback: Sağlık Haberleri Alternatif Tıp – Form Doktoru – Demo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir