Ana Sayfa / Sağlık / Genel Bilgiler / Sağlıklı Beslenme
saglikli beslenme

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı neden önemlidir? Neden sağlıklı beslenmeliyiz? Bir an kendinizi sınıfta ders görüyor sanabilirsiniz. Sıhhatli kafi ve dengeli beslenmedir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin tertipli ve dengeli çalışabilmesi için gıda öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden kafi oranda almalıyız. Vücudumuzun tüm gıda maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek şu demek oluyor ki yalnız protein ya da karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler ve vücut ve için gerekli gıda maddelerinden de almış oluruz.

Sonuçta her besin maddesinden yeteri kadar almak gerekiyor

Karbonhidratlar

Alt grupta yer edinen ve çoğunlukla tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdalardır. Karbonhidratlar bilindiği üzere genel olarak pirinç, bulgur, makarna ve benzeri tahıllardır.

Mineraller

Sıhhatli yaşam için gereklidirler. Mineraller ( kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb. ) sebze ve meyvelerde yeteri kadar bulunur, hücre korunması ve sıhhatli diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller ek olarak kalp ritmi, tansiyon, vücuttaki sıvı dengesi ve benzeri daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar

Proteinler

Vücudun en etkili kalori yakıcı kısmı olan kas dokusunu güçlendirmek açısından oldukca önemlidir. Protein ette, süt ürünlerinde ve daha azca olarak hububat  ürünlerinde bulunmaktadır.

Yağ-şeker

Yağ ve şeker, oldukca azca tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdalardır fakat A, D, E ve K vitaminleri ve benzeri vücudumuz için mühim vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlığımız için yenilmesi de oldukça önemlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grupta yer alır.

Gıda türleri hakkında daha fazla bilgiyi Vücut Geliştirenler için Beslenme Programı isimli yazımızda bulabilirsiniz.


Sonuç

Yiyecek yeme alışkanlığımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkileyen unsurlardan biridir. Sağlıksız düşünme ve kavrama kabiliyetinin azalmasına ve bellek kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi bitkin hissediyor, bedensel, zihinsel faaliyetlerinizde acele yoruluyor, hafıza sorunları yaşıyor ve düşüncenizde yani motivasyonunuz da azalma görüyorsanız, ne olursa olsun yiyecek yeme alışkanlığınızı gözden geçirin.

Her ne kadar her geçen gün yeni bir listesi, yeni bir programı açıklanıyor olsa da herkes kendi doktoru olmalıdır felsefesi gereğince, çeşitli türlerden besleniyor ve kendinizi mutlu, huzurlu ve sağlıklı hissediyorsanız doğru besleniyorsunuz diyebiliriz. Ancak şunu da hatırlatmak da fayda var alışkanlıkları ile ilişkilendirilebilecek hastalık benzeri rahatsızlıklar bir an da ortaya çıkmayabilir.

İlginizi Çekebilir

glisemik indeks

Glisemik İndeks ve Besinlerin Glisemik İndeks Değerleri

Glisemik İndeks ve besinlerin glisemik indeks değerleri’ ne geçmeden önce birkaç temel bilgi ile yazımıza …

Vücut Geliştirenler için Beslenme Programı

Yeni başlayanlar için vücut geliştirme beslenme programına geçmeden önce beslenme alışkanlıklarından bahsedeceğiz. Hangi besinleri çalışma döneminizde …

Zayıflatıcı Krem Kullanmadan Önce!

Yaz geliyor ve yine her yıl olduğu gibi bir kilo problemi telaşı aldı gidiyor. Ve …

2 yorum

  1. Pingback: Liposuction ile ilgili bilgiler - Form Doktoru

  2. Pingback: Sağlıklı Beslenme – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir