Ana Sayfa / Sağlık / Göz Sağlığı / Vitrektomi, Dikkat Edilmezse Kalıcı Hasarlar Oluşabilir

Vitrektomi, Dikkat Edilmezse Kalıcı Hasarlar Oluşabilir

Vitre, gözün içini dolduran jel tarzındaki maddeye denir. Bu jel madde etrafında bulunan kan damarlarının kanama yapması diyebiliriz. Duyarlı yeni damarlar vitre içine kanama yapabilir. Kanama küçükse, hasta yalnız birkaç karanlık ve hareketli nokta görür. Büyük bir kanama görüşü tamamen kapatabilir. Kanın miktarına nazaran çekilmesi günler, aylar ya da seneler sürebilir. Kafi bir vakit içinde kan çekilmezse vitrektomi ameliyatı gerekebilir. Vitre kanaması tek başına kalıcı görme kaybı sebebi değildir. Makula hasara uğramamışsa ameliyattan sonrasında görme keskinliği eski seviyesine dönebilir.

Vitrektomi nedir?

Vitreus; gözün merkezi kısmını dolduran, jel kıvamında saydam bir dokudur. Gözün hacminin ortalama üçte ikisini oluşturur ve gözün anatomik şeklinin oluşmasına katkıda bulunur. Gözün arka kısmının hastalıklarında vitrektomi ameliyatı, kısaca vitreus jelinin cerrahi olarak boşaltılması gerekebilir. Vitrektomi sonrası vitreus jelinin yerini hümor aköz isminde olan göziçi salgısal sıvısı doldurur.

nedir?

Göziçi kanamaların temizlenmesi, skar dokularının cerrahi olarak çıkarılması ve retina (gözün sinir ağı tabakası) çekintilerinin rahatlatılması amacı ile uygulanabilir. Kanamalar, irin hücreleri ve skar dokuları görüntünün algılandığı retinaya ulaşmasına engel olarak görmeyi bozarlar. Ek olarak vitreus jeli retina üstünde çekinti oluşturarak fonksiyonunu bozuyorsa vitrektomi ile bunun düzeltilmesi gerekir.

?

Çoğunlukla vitrektomi gerektiren göz hastalıkları şunlardır:

 • Göz yaralanmaları tedavisi ve göz içi yabancı cisim çıkartılması
 • Şeker hastalarında görülen kanama ve retina dekolmanı şeklinde diabetik retinopati komplikasyonları (Diyabetik retinopati, şeker hastalarında görülen ileri patolojiler)
 • Makular hole (görme merkezinde delik, sarı lekede delik)
 • Retina dekolmanı (sinir ağı tabakasının yırtılması)
 • Preretinal membranlar (sinir ağında oluşan zarımsı yapılar)
 • Göz içi kanamalar
 • Göz yaralanmaları
 • İnfeksiyonlar
 • Daha önceki göz operasyonlarıyla ilgili problemler
 • ROP (erken doğuma bağlı olarak uzun süre oksijen çadırında kalan bebeklerde görülebilen prematüre retinopatisinde )
 • cerrahisi sonrası göz içinde lens kalıntısı komplikasyonu – Endoftalmi ( ve diğer göz ameliyatları sonrası göz içi enfeksiyonlar)

?

Vitrektomi ameliyatında göze birkaç tane mikrocerrahi kesi ile giriş yapılır. Mikrocerrahi mikroskobu ve gözün arka segmentinin görüntülenmesini elde eden hususi lensler yardımı ile vitreus jelinin temizlenmesi sonrası lüzumlu cerrahi prosedürler uygulanır.

Vitrektomi ameliyatları bu maksatla geliştirilmiş ileri teknoloji ürünü vitrektomi aleti yardımıyla ameliyat mikroskobu altında yatan hastanın göz içini görebilmek için kontakt lens ya da nonkontakt görüntüleme sistemleri, laser aleti (retina yırtığını yapıştırmak için) kullanılarak yapılır.

Vitrektomi operasyonunda kullanılan malzemeler

Gözünüzdeki hastalığın tipine ya da ciddiyetine gore gözün içine sıvı yerine hava, gaz, silikon şeklinde tampon maddeler verilmesi gerekebilir.Hava ya da silikon, ameliyat sonrası gözünüzdeki hastalığın tedavisini, göz içinde kalmış olduğu sürece sürdürür. Bu maddeler içinde silikonun yine geri alınması söz mevzusu olabilir. Ötekiler, doğrusu hava ve gaz kendiliklerinden emilir. Sadece, bu zamanda göziçindeki hava/gaz (1 hafta kadar) (gazlar için 2 ay kadar) hastanın görmesi azaltır; silikon yağı kullananlarda ise ilk günden itibaren görmeye başlamakla beraber gözün daha azca görmesi- silikon yağı alınana dek- söz mevzusudur. Son yıllarda trans konjonktival (genel anlamda dikiş uygulanmadan ameliyatın bitirilebildiği) vitrektomi sistemleri kullanılmaya başlanmış olup, oldukca minik girişlerle minimum yan tesir oluşturarak dikişsiz ameliyatlar yapılmaktadır.

Vitrektomi operasyonunda oluşabilecek sorunlar ?

Operasyon sırasında göz içine gaz / hava verilmesi gereken durumlarda hastanın 3 gün ile 3 hafta arasında yüzü koyun yatması gerekebilir. Göz içi basıncı operasyon sonrası erken dönemde yükselerek tam bir körlüğe varabilecek şekilde retinanın besleyici damarını tıkayabilir. Operayonun en sık görülen yan etkileri katarakt gelişimini hızlandırması ile  yeniden kanamanın gelişebilmesi, retinanın (ağ tabaka) yerinden ayrılmasıdır. Bu gibi durumlarda yeniden cerrahi gerekebilir.

Vitrektomi sonrası görme ne kadar sürede normale döner?

Operasyondan sonra gözün normal olarak görmeyi elde eden duyarlı yapılarının operasyon öncesinde ne kadar etkilenmiş olduğu ile ilgilidir. Retinanın etkilenmediği göz içi kanamalarında sonuçlar oldukça olumludur. Retinanın etkilendiği durumlarda ise, görme iyileşmesi kısmi olabilir olabilir, sadece bu durumlarda en azından patolojik sürecin devamına engel olmak açısından cerrahi girişim ehemmiyet kazanmaktadır. Bilhassa merkezi retinanın etkilenmemiş olduğu durumlarda görme operasyon sonrası daha iyi seviyelere ulaşabilir.

Vitrektomi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Operasyon sonrası ilk kontrole kadar göz bandajlı kalmalıdır. Anestezi kapak hareketlerine engel olacağı için kapak hareketleri düzelene kadar bandaj çıkarılmamalıdır. Bandaj açıldıktan sonrasında lüzumlu damlalar kullanılmalıdır. Cerrahi sonrası ilk günler gözde hastalık, ağrı, kızarıklık ve batma hissi olağan ve beklenen bir durumlardır.
 • Ameliyattan sonrasında göz ilk kontrole kadar aksi söylenmediği müddetçe kapalı kalmalı. (Eczaneden temiz kapama pamuk ve bantları alıp günlük olarak değiştirebilir)
 • Göze yedi gün süreyle su değmemeli (aksine söylenmedikçe); baş arkadan yıkanmalı ve beden ayrı olarak yıkanmalı ki göze su kaçmasın. Islak pamukla göz etraflı temizlenmelidir.
 • Bir haftayı tamamladıktan sonrasında göz kapalı olarak ve ovalamadan duş alınabilir.
 • Göz temiz olmayan mendil, kağıt havlu vs. ile silinmemeli.
 • Göze baskı uygulanmamalı.
 • Taburcu olurken kesinlikle doktordan hangi ilaçları kullanma icap ettiğini, damla verilmişse günde kaç kere ve ne kadar süre ile damlatılması gerektiği öğrenilmelidir.
 • Göz içine bir madde verilip verilmediğini (Hava, Gaz; Silikon ve benzeri) kesinlikle doktordan sorulmalıdır. Operasyondan sonrasında baş pozisyonu mühim olup hekiminizden nasıl yatmanız icap ettiğini ve ne kadar süre ile bu şekilde yatma icap ettiğini sorarak öğrenmeli ve söylenen pozisyonda kalınmalıdır.

Vitrektomi Operasyonu Sırasında Uygulamaya Göre Dikkat Edilecekler

 • Göziçine vitrektomi ameliyatında gaz verilmişse gözün önünde siyah bir karartı hissedilmesi normaldir. Göz içi gazın türüne gore 2-6 hafta kadar gözde kalır ve bu süre içinde görmeyi engellemesi normaldir. Gaz tamamen çekilinceye kadar öteki gezi araçları tercih edilmelidir; bu dönem verilen gazın özelliğine göre ameliyattan sonraki 2 hafta-2 ay içinde sürebilir. Herhangi bir nedenle genel anestezi alma gerekirse (acil durumlarda) kesinlikle anestezi doktoruna gözde gaz olduğu bilgisi verilmeli ve ona göre uygun anestetik madde seçimi sağlanmalıdır. Gaz çekildikten sonrasında retina dekolmanı ya da kanamanın yine etme riski azda olsa vardır. Bu yüzden control muayenelerini ksatmamak gerekir.
 • Göziçine silikon yağı verilmişse çoğu zaman 3-6 ay süreyle gözde bırakılır ve sonrasında alınması için yeni bir ameliyat yapılır. Silikon bir süre sonrasında bozularak göze zarar verme ihtimali (gözün kızrması, göz tansiyonu artması vb) olduğundan kesinlikle belli aralıklarla kontrolü gereklidir. Silikon alınması sonrası retina dekolmanının nüks etme riski olduğu da unutulmamalıdır.
 • Ameliyatlı gözde yeni başlamış olan ya da giderek artan ağrı (ağrı kesiciye yanıt vermeyen), giderek artan kızarıklık, görme düzeyinde ani yada giderek kötüleşme şikayetleriniz olursa en kısa sürede ameliyatı meydana getiren hekiminiz, ulaşamadığınız takdirde ise yakınınızdaki bir göz hekimi tarafınca değerlendirilmeniz gerekir.

Göz problemleri mutlaka ciddiye alınmalıdır.

 

Özet
Vitroktemi
Makale Adı
Vitroktemi
Açıklama
Vitroktemi nedir, neden oluşur, korunmak için neler yapabiliriz, ameliyatı nasıl yapılır
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

 1. Pingback: Vitrektomi, Dikkat Edilmezse Kalıcı Hasarlar Oluşabilir – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir