Ana Sayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / Adet söktürücü besinler listesi
Adet söktürücü besinler listesi

Adet söktürücü besinler listesi

Regl, normalde her ay düzenli olarak yaşanan periyodik bir döngüdür ancak stres, yoğunluk, Anksiyete gibi problemler regl sürecinin daha zorlu geçmesine veya regl döngüsünde gecikmeler yaşanmasına sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda kadınlar söktürücü bitkilere başvurmaktadır. Sizler için bu yazımızda adet söktürücüleri derledik…

SÖKTÜRÜCÜ BESİNLER

Zorlu döngülerinde her kadın adet söktürücü şeyler nelerdir diye merak etmektedir. Hızlı adet söktürücü yöntemler daima ilaçlar olmak zorunda değildir. İşte adet söktürücü besinler:

Maydanoz içindeki bazı etken maddeler yardımıyla rahmi uyarır. Antioksidan içeriği, tüketildiği an vücudu arındırır ve kan akışını hızlandırır. Bu durum da maydanozun söktürmesine destek sunar.

Dereotu regl sancılarının azalmasına ve adetin sökülmesine yardımcıdır. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi bununla birlikte dereotunu demleyerek çay halinde de tüketebilirsiniz.

Çemen otu. Boy otu adı ile de bilinen çemen otu, antioksidan deposudur. Bu sayede metabolizmayı hızlandırır ve adetin sökülmesini sağlar. bununla birlikte regl döneminin sebep olduğu ağrı ve sancıların azalmasına da yardımcı olan çemen otunu toz haline getirene kadar ezip sonrasında 1 tatlı kaşığı çemen otu tozunun üzerine su ekleyerek demleyebilirsiniz.

Alıç da aynı maydanoz gibi bir rahim uyarıcıdır. Eğer regl döngünüz düzensizse regl olmanız gereken zamandan bir hafta önce alıç tüketmeye başlarsanız regl düzeniniz olması gereken hale gelecektir. Bu bitkiyi kaynar su içerisinde bekletip oluşan suyu tüketmeniz de aynı etkiyi yaratacaktır.

Zencefil dayanılmaz ağrılarına doğal çözümdür. Çok eski dönemlerden beri adet ağrılarını azaltmak için kullanılan zencefil, adet sancılarına sebep olan etkenlerin kaybolmasını sağlar. Zencefil, herhangi bir ağrı kesiciye kıyasla çok daha hızlı etki edecektir.

Baldırıkara otu birçok hastalıkta şifa niyetine kullanılmaktadır. Özellikle öksürüğün geçmesine çok büyük yararı olan bu ot bununla birlikte regl ağrılarının geçmesine de destek sunar ve regl dönemini düzene sokar. Bu bitkiyi kullanırken oldukça dikkatli olmalısınız, fazlası dalağa zarar verecektir.

Kozalak ağacının meyvesi ardıç, regl döngüsünde tüketilirse regl ağrılarını ve kramplarını keser. Ardıcı ister taze olarak isterseniz de kaynar suda demleterek tüketebilirsiniz.

Çörek otu regl ağrılarını azaltır ve döngüsünü düzenler. Günde 15 gram çörek otunu sabah yarısı, akşam üstü yarısı olmak şartıyla biraz su ile gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

SÖKTÜRÜCÜ ÇAYLAR

Biberiye çayı. Hem regl düzenleyici hem de ağrı kesicidir. 1 fincan suya eklenen 1 çay kaşığı biberiye otu, 10 dakika demlendikten sonra tüketilebilir.

Adaçayı. Birçok derde deva olan adaçayı regl ağrısı için de oldukça etkilidir. 1 fincan suya eklenecek bir tutam adaçayı demlendikten sonra tüketilebilir.

Kekik çayı çok etkili bir bitkidir ve regl ağrılarını hafifletir. bununla birlikte sindirimi hızlandırarak regl kramplarını da engeller. 1 fincan kaynamış suya bir tutam kekik ekleyip demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Kantaron çayı regl dönemindeki ağrıları hafifletir.

Birçok ilacın ham maddesi de olan civanperçemi çay olarak da tüketilebilmektedir. 1 bardak kaynamış suya eklenecek bir tutam civanperçemi demlendikten sonra tüketilmelidir.

Papatya çayı, biberiye çayı ile birleştirilirse çok güçlü bir söktürücü etkisi yaratır. Papatya ve biberiye ile demlenen bir su bardağı kaynar su 10-15 dakika sonra süzülerek tüketilebilmektedir.

Mine çiçeği çayı hem regl ağrılarını azaltır hem de regl döneminde ortaya çıkan gerginlikleri de yok eder. 1 tatlı kaşığı kuru mine çiçeğinin üstüne kaynar su ekleyerek mine çayınızı demleyebilirsiniz.

HEMEN OLMAK İÇİN NE YAPILMALI?

olmak için yapılabilecek belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Genelde regl düzensizliği yaşayan bayanların başvurduğu bu yöntemlerin her biri her bünyede işe yaramasa da genel olarak etkililerdir. İşte hızlı bir şekilde regl olmak için yapılabilecekler:

  • Bir kadın doğum uzmanına başvurmak
  • Regl söktürücü çaylar tüketmek
  • Regl hızlandırıcı bitkilerden faydalanmak
  • Adet söktürücü hareketler yapmak
Adet söktürücü besinler listesi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir