Ana Sayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / Çikolata kisti nedir? Emareleri nelerdir?
Çikolata kisti nedir? Belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti nedir? Emareleri nelerdir?

 

ENDOMETRİOZİS, ÇİKOLATA KİSTİ NEDİR?

, rahim içini döşeyen endometrium tabakasının rahmin dışındaki başka bir bölgede büyümesi sonucu gelişen ve çoğunlukla ağrılı seyreden bir hastalıktır. Endometriozis en sık olarak yumurtalıklar, fallop tüpleri ve pelvis’i örten dokuda görülür. Yumurtalıklarda kist oluşturması sonucu da ”” olarak malum Endometrioma formu oluşur. Üreme çağındaki hanımlarda görülme oranı % 0,8 ile 6 içinde değişmektedir ve dünya genelinde 176 milyon bayanı etkilemesine karşın bilinirlik oranı fazlaca düşüktür. Hastalık her yaş grubundaki bayanı etkileyebilmektedir.

ENDOMETRİOZİS/ ENDOMETRİOMA (ÇİKOLATA KİSTİ) NEDENLERİ NELERDİR?

Hastalığın sebebinin ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat nedene yönelik geliştirilen bazı teoriler vardır:

Genetik faktörler: Hastalık aile içinde aktarılma eğilimindedir ve bazı etnik grupları öbürlerinden daha oldukça tesirinde bırakır. Kişinin ailesinde endometriozis hastalığı olan birisi var ise, bu kişide hastalığın görülme riski düzgüsel popülasyona gore daha yüksektir.

Ters yöne menstrüasyon olması: tane kanamasıyla birlikte rahmi döşeyen endometrium dokusu vajina kanalıyla vücuttan atılır. Eğer geriye doğru kanama olursa endometrial doku fallop tüplerinden karın boşluğuna akarak buradaki organlara yerleşip endometriozise niçin olur.

Bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun sebebiyle vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı organik savunmasında problemler olması endometriozis gelişiminde etken olabilir.

Kan dolaşımı yada lenfatik sistem kanalıyla endometrium hücrelerinin vücudun çeşitli yerlerine yayılması ve çeşitli organlara yerleşmesi de endometriozisin oluşum mekanizmasına dair bir öteki teoridir.

Bu teorilerin hiçbiri endometriozisin niçin oluştuğunu tam olarak açıklayamamaktadır ve değişik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanıyor da olabilir.

ENDOMETRİOZİS/ ENDOMETRİOMA (ÇİKOLATA KİSTİ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağrılı tane dönemleri (Dismenore). Pelvik ağrı ve kramplar bir oldukça süre tane kanaması öncesinde adım atar ve siklus sürecinde birkaç gün devam eder. ek olarak bel ve karın ağrısı da olabilir.
İlişki esnasında ağrı. Endometrioziste ilişki esnasında yada sonrasında ağrı görülür.
Büyük abdest yada idrara çıkma esnasında ağrı. Daha sık olarak tane dönemlerinde belirginleşen dışkılama ya da idrar yapma esnasında ağrı şikâyetleri olabilir.
Aşırı kanama. kimi süre tane dönemlerinde aşırı kanama yada dönemler içinde anormal kanama görülebilir.
Kısırlık. Endometriozis bir oldukça süre ilk kez kısırlık sebebiyle tıbbi yardım arayanlarda teşhis edilir.
öteki emare ve bulgular. bilhassa tane dönemlerinde artan bitkinlik, ishal, kabızlık, şişkinlik, bulantı gibi emareler görülebilir.

ENDOMETRİOZİS’İN KISIRLIĞA YOL AÇMA MEKANİZMALARI NELERDİR?

Yumurtalıklarda endometrioma/çikolata kisti formasyonu oluşturmasıyla hem yumurta sayısını ve standardını azaltmakta eş zamanlı olarak da çikolata kisti sebebiyle ameliyat olan hanımlarda cerrahi işlem sonrası yumurtalık rezervi doğrusu yumurta sayısı azalmaktadır.

doğrusu çikolata kisti/endometriomanın kendisinin hem varlığı hem de cerrahi yolla çıkarılması yumurtalık rezervinde azalmaya yol açarak kadının hamile kalma potansiyelini azaltmaktadır.

ek olarak, endometriozis hanım genital organlarıyla birlikte bilhassa barsak tutulumu da olan ve hastalığın evresine gore yayılımı artan bir hastalıktır. Karın içinde oluşturduğu yapışıklıklar sebebiyle sperm ve yumurtanın karşılaşıp döllenmenin gerçekleştiği tüplerde tıkanıklığa yol açarak kısırlığa yol açabilir. Bunlara ek olarak embriyonun tutunup gebeliğin devam etmesini elde eden rahim iç dokusunda değişikliklere yol açarak hamile kalma potansiyelini azaltabilmektedir.

ENDOMETRİOZİS TEDAVİSİ NASILDIR?

 

Endometriozis tedavisi aslen her hastalıkta olduğu gibi kişiye özeldir. Kişiye hususi tedavi ise; kadının hangi şikayetle doktora başvurmasına ve çocuk isteği olup olmamasına gore planlanmaktadır. Ağrı sebebiyle başvuran hanımlarda ağrı kesiciler, hormon hapları ya da kist var ise kistin çıkarılması önerilirken, kanama düzensizliği de birlikte rol alan hanımlarda hormonlu spiraller de tedavide kullanılabilir. sadece endometriozisli hanımefendileri en fazlaca doktora getiren yakınma çocuk sahibi olamamaktır ve çiftin kapsamlı bir değerlendirilmesinden sonra tedavide çiftin durumuna bağlı olarak destek üreme tekniklerinden çoğunlukla faydalanılmaktadır. Bekar ve çikolata kisti ameliyatı planlanan ya da evli sadece derhal derhal çocuk sahibi olmayı düşünmeyen hanımlarda da ameliyat öncesi yumurtalıkların ameliyatlardan zarar görmesi ihtimaline karşı yumurta ya da embriyo dondurma işlemi yapılmaktadır.
ek olarak Endometriozis kronik ve karın içinde yaygın bir hastalık olduğundan semptomların azaltılmasında beslenme düzeni ile ilgili meydana getirilen çalışmalarda bazı detaylara dikkat edilmesinin şikayetlerde azalmaya yol açtığını ve yaşam standardını artırdığını ortaya koymuştur.

ENDOMETRİOZİSDE BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 

Karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durulmalı,
Gün içinde bolca su tüketilmeli,
Omega-3 içeren somon, alabalık, uskumru gibi yağlı balık; fındık, fıstık gibi sert kabuklu yiyecek tüketimi artırılmalı
Antioksidan ağırlıklı yiyecekler tüketilmeli; çilek, enginar, ceviz vs.
Gün içinde bolca oranda domates tüketerek likopen kaynağını vücudunuza alabilirsiniz.
Selenyum, B6 vitamini içeren gıdaları beslenmenize kesinlikle eklemelisiniz.
Çikolata, şeker gibi tatlı gıdalardan uzak durmalısınız.
Kırmızı et, işlem görmüş et ürünleri, hidrolize edilmiş yağlardan uzak durmalısınız.

Çikolata kisti nedir? emareleri nedir? ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir