Ana Sayfa / Sözlük / ASTIM Nedir? Astım Kalıtsal Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?

ASTIM Nedir? Astım Kalıtsal Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?

Mikrobiyal olmayan inflamasyonun neden olduğu hava yollarının daralmasına “astım” denir. Bu kasılmaya, solunum sisteminin daralması, mukozanın şişmesi ve oradaki artmış sekresyondaki kas kasılması neden olur.

Astımın ana belirtileri nelerdir? İşaretler nelerdir?

  • Kükreme
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Sıkı göğüs

 

Bu belirtiler bir süre ortaya çıkabilir ve veya kahkaha, soğuk algınlığı veya çeşitli alerjilere maruz kalma ile artabilir. Astım edilmezse veya tedavi edilmezse, belirtiler kalıcı olarak kaybolabilir.

 

Astımı tetikleyen bazı başlatıcılar çok spesifiktir ve bazı insanları ve diğerlerini etkilemez. En yaygın ev tozu akasyası (yemek kurdu), polen ve küf benzer alerjenlerdir. Buna ek olarak, dumanı, bazı ilaçlar (aspirin, bazı voltaj ilaçları) ve bazı gıdaları içeren katkı maddeleri de astıma neden olabilir. Astım kalıtsal mıdır? Evet, evde astımı, veya egzama olan hastalarda daha yaygındır. Ailede böyle bir tarih yoksa, sadece astım ortaya çıkar.

astım ilacı

Astıma neden olan faktörler nasıl önlenir?

Astıma neden olan faktörler bulunduğunda, önleyici tedbirler almak semptomları ve ilaç talebini azaltabilir. Yatak odası temizliği özellikle evlere alerjisi olanlar için önemlidir. Yatak çarşaflarını her hafta değiştirin, çamaşır makinesinde yıkayın, yatak odası halısını çıkarın, odayı havalandırın ve akarisit kullanmak şikayetleri azaltacaktır. Sigara dumanına (sigara içmeyenlere bile) maruz kalmak da kalıtsal astımın astım atağına neden olabilir veya mevcut astımı şiddetlendirebilir. sırasında sigara içmekten kaçınılmalıdır, çünkü bu çocuğunuzun astım gelişme riskini artıracaktır.

 

Ben ya da çocuğum egzersiz yapmayı bırakmalı mıyım?

Astımlı çoğu insan egzersiz yaparken belirtiler gösterir. İyi kontrol edilen asitlik ve yeterli tedavi ile astım, çeşitli spor ve egzersizlerin yanı sıra düzenli günlük aktiviteler gerçekleştirebilir. Birçok sporcu astım haline geldi Olimpiyat şampiyonu. Astım tedavisi iyi mi? Astımı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar üç kategoriye ayrılabilir. 1. Yardım: astım semptomlarını derhal giderebilir 2. İnhibitörler: solunum yolu hassasiyetini ortadan kaldıran ve hastalığı uzun süre tedavi eden ilaçlar. 3. Kurtarma veya acil ilaçlar: nöbetleri tedavi etmek veya semptomları hemen kontrol etmek için kullanılan ilaçlar

 

Hasta veya ebeveyn olarak sorumluluklarınız;

-İlacı reçetede belirtilen şekilde alın. Astımı olan çocukların aileleri için bu, ilaç alımını kontrol etmek ve doğru bir şekilde alınmalarını sağlamak, -Sigara dumanından koruyun, – Astım kronik bir hastalıktır, düzenli olarak bir doktora görünmelisiniz.Seninle ilgilenmek ve durumunuzu bilmek için aynı doktoru görmek önemlidir. -Tedavi sırasında astımınız varsa, lütfen önce planlandığı gibi doktorunuza başvurun.
– Astım mevzusunda öğütleri, iyi niyetli arkadaşlarınız, yakınlarınız ya da komşularınızdan değil , doktorunuzdan alınız. her insanoğlunun astımı farklıdır. Bir kişiye uygun olan nasihat diğerine uymayabilir.

 

Astım ilaçları güvenli midir?

Bir süre için astım ilaçları tedavi edilmeyen veya tedavi edilmeyen astımdan daha güvenlidir.

Doğal terapi destekleniyor mu?

Astım, ilaçla birkaç kez kolayca kontrol edilir. İnsanlar çok fazla ilaç almaktan hoşlanmayabilir ve diğer sağlık alışkanlıklarına başvurmak isteyebilirler. Hiçbir doğal çözüm bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Doktorun önerdiği tedavinin uygulanmaması veya kesilmemesi tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

 

İlginizi Çekebilir

Prof. Saracoğlu

Adaçayı

ADAÇAYI BİTKİSİ Latince : Salvia officinalisİngilizce : SageAlmanca : Salbei Adaçayı Bitkisi Hangi Alanlarda Önerilmektedir? Bademcik iltihabı, faranjit, …

Prof. Saracoğlu

Kırkkilit (At Kuyruğu)

KIRKKİLİT (AT KUYRUĞU ) BitkisiLatince:  Equisetum arvense İngilizce : HorsetailLatince Almanca : Stachelhalm, Zinnkraut Kırkkilit (Atkuyruğu) Bitkisi Hangi …

Astım ile ilgili bilgiler

astım ile ilgili bilgiler Astım Solunum yollarının müzmin hastalığı Astım, akciğerdeki hava yollarını tutarak nefes …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir