Ana Sayfa / Sözlük / Ateş Nedir?
çocuklarda ateş
çocuklarda ateş

Ateş Nedir?

 

Ateşlenmeniz soğuk algınlığınının mı neticesi, yoksa daha ciddi hastalıkların mı habercisi ? Daha ötesi bu bölümde ateşlenmeyi önlemenin ve tedavi yollarını öğrenebilirisiniz.

Ateş ve bir  çok zaman beraber ele alınır. Ateşin yükselmesi kimi süre bir hastalık habercisi olmayabilir. Ateş, vücut ısısındaki anormal artıştır. Normal olması gereken vücut ısısı gün içinde değişimler izah edebilir. Egzersiz, giysiler, stres, ve zorlayıcı egzersizler vücut ısısının artmasına neden olurlar. Ateş, bununla beraber bir hastalığın semptomu da olabilir. Sadece , ciddi hastalıkları orta alevden daha çok belirleyici değildir.

Ek olarak normal vücut ısısının kişiden kişiye değiştiğini de gerekiyor. Normal vücut ısısını 36C olarak belirlesek de, sizin “normal ” sıcaklığınız daha yüksek yada daha düşük olabilir. Genel olarak, beden sıcaklığınız 37.7C'yi aşmışsa, ateşiniz var anlamına gelir.

Çocuklarda Ateşlenme Niçin Olur?

Çocuklarda ateşlenmede en oldukca gösterilen nedenlerden birisi enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlara en sık rastlanan üst solunumda gerçekleşen enfeksiyonu örnek olarak gösterebiliriz. Üst solunum yolu enfeksiyonuna nazaran daha az görünen ve yol açan enfeksiyonları;

  1. İdrar yolu enfeksiyonları
  2. Zatüre
  3. İltihaplar

olarak sıralayabiliriz. Enfeksiyonlar tedavi ettirilmeli ne olursa olsun uzman bir hekime danışılmalı.

Ateşlenme Emareleri Nelerdir?

Ateşlenme emareleri oldukça anlaşılabilecek türde emareler verir. Ateş yükselmesi ilk olarak evladı devamında ise aileyi de huzursuz edecektir. Yüksek ateşlenmelerde yiyecek yememe hissi, gibi emareler görebiliriz. Devasa yükseklikte ateşlenmelerde zamanında müdahale yapılmadığı durumlarda ortaya çıkma riski vardır. Havale yaşayan evlatların tedavi işlemi yapıldıktan sonra okul başarısında eksilme görülmez. Fakat meydana getirilen araştırılmalara bakılırsa geçmişte yaşanmış olan havale ileriki yaşlarda sara nöbeti riskini doğurabilir.

Ateş Niçin Yükselir? Yükselmesinin Başka Sebepleri Var Mıdır?

Değişik değişik sebepler ve vücudun hassaslığına bakılırsa ateş yükselmesinin sebepleri örneklendirilebilir. Bu nedenlere ilk olarak bebeklerin diş çıkarması gibi oldukça olağan bir sebebi gösterebiliriz. Bu sebep tamamen düzgüsel bir durumdur. Başka bir niçin olarak ise viral enfeksiyonları gösterebiliriz. Bakteriler vücudun savunmasını ele geçirmeye çalışırlar. Bu sebeple vücut tepki gösterir ve ateş yükselmesi gerçekleşir. Bunun daha açıklayıcı maddelemek gerekirse sinirlerin ısıya hassasiyeti olarak gösterebiliriz. Vücuttaki ısının artması ile kan akışı da hızlanır. Bununla beraber süratli nefes alıp verme eklemlerde duyarlılık ve terleme oluşur.

Ateş Yükselmesi Çocuğuma Ne Gibi Zararlar Verebilir?

Çocuğunuzda daha ilkin havali gibi bir hastalık olgusu var ise, evde meydana getirilen tedavilere cevap vermiyorsa, davranışta zorlanma var ise; uyuyamama, yiyecek yiyeme, ağlama gibi ve ateşinde ani yükselmeler var ise beyin hücrelerine eksi yönde risk faktörleri doğurabilir. Ne olursa olsun zamanında uzman bir hekime muayene ettiriniz.

Ateşi Nasıl Sıralandırabiliriz?

Düzgüsel ateş 37, çe ateş 38-38.5 arası ve yüksek ateşi de 40 aşama üstü olarak tanımlayabiliriz.

Çocuğumun Ateşi Terfi etti Ne Yapmam Gerekir?

Ilk olarak sakin kalmanız gerekir. Endişeye kapılıp çocuğunuzun durumunu ağırlaştırmamalısınız. Yakıcı olan çocuğunuzun ellerini ve eklem yerlerine ıslak bezlerle tedavi yapabilirsiniz. Evladınız o durumda üşüme hissine girebilir. Üşümemesi için sıkı giysiler giyindirmekten kaçınınız. Odanın ısısını da yükseltmemelisiniz. Çocuğunuzun vücut ısısı düşmezse ne olursa olsun hekime başvurun.

İlginizi Çekebilir

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Yumurta Kabuğu Zarının Faydaları (Ağrı, Romatizma, Kireçlenme)

Yumurta kabuğu zarı kireçlenme ağrısını azaltmaktadır Modern hayat koşulları geliştikçe bilim dünyası da birlikteliğinde gelen …

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Tahıllar

Tahıl Tüketimi Uzun ve Sağlıklı Yaşamı Etkiliyor Amerika Birleşik Devletleri'nde 26 senede tamamlanan araştırmaya göre yulaf, tam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir