Ana Sayfa / Sözlük / Ayran rejimi nedir, ayran rejimi nasıl yapılır?

Ayran rejimi nedir, ayran rejimi nasıl yapılır?

 

Ayran rejimi nedir, ayran rejimi nasıl yapılır sorusu bilhassa hanımlar tarafınca son günlerde oldukça dört gözle beklenen sorular içinde yer alıyor. Güneşin kendini göstermeye başlamasıyla, hanımlar yeni arayışlarına girmeye başladılar. sağlıklı bir halde kilo vermek isteyenler, beslenme ve rejim uzmanı Emre Uzun’un ayran rejimi ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları okuyabilirler. İşte Beslenme ve rejim Uzmanı Emre Uzun’dan ayran rejimi hakkında her şey…

Ayran rejimi nedir, ayran rejimi nasıl yapılır sorusu bilhassa bayanlar tarafınca web ortamında oldukça fazla aranılan sorular içinde içeriyor. Baharın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlamasıyla, sağlıklı rejim arayışları, süratli şekilleri bilhassa hanımlar tarafınca oldukça merak ediliyor. Ayran rejiminin de sağlıklı rejim programlarından biri bulunduğunu düşünerek beslenme ve rejim Uzmanı Emre Uzun’a ayran rejimi nedir, ayran rejimi nasıl yapılır, ayran rejimi ne gibi faydalar sağlar sorduk. İşte ayran rejimi ile ilgili tüm bilinmeyenler…

Yoğurdun su ile seyreltilmesi ile meydana getirilen ayran, sıhhat açısından oldukça yararlı bir içecektir. Bir bardak az yağlı ayran; 9 gram karbonhidrat 6 gram protein, ve 3 gram yağ içermektedir. Bunlara ek olarak ayran, mikro besin maddesi olarak, , fosfor, riboflavin, potasyum gibi ve mineralleri de içermektedir.

Ayranın yararları nedir?

 Ayranın muhteviyatında, probiyotik olarak malum ve sağlığa yararlı olan bakteriler bulunmaktadır. Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayan ve bizlere hizmet eden yararlı bakterilerdir. Bu bakterilersayesinde, sindirim sistemini destek sunar ve bağışıklık sistemini pozitif yönde tesirinde bırakır. Probiyotikler, sindirimi düzenleyerek, kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi problemleri önler ve giderilmesine destek sunar. 

Ayran, riboflavin doğrusu vitamin B kompleksi bakımından iyi bir besin deposudur. vitamin B2, hücre içinde enerji üretmeye destek olan enzimlerin aktifleşmesini elde eden bir vitamin türüdür. Bu durumda, ayran vücut için lüzumlu olan enerji ihtiyacını karşılamaya destek olan bir içecek çeşidi haline gelmektedir. Riboflavin, bağırsak faaliyetlerini destek sunar, vücudu ziyanı olan maddelerden arındırır.

Uykusuzluk, bitkinlik gibi birçok probleminin temelinde B ve B12 vitamini eksikliği vardır. . B vitaminleri anksiyete ve stres semptomlarını hafifletmeye destek olabilir, beyinde seratonin gibi hormonların üretimi için önemlidir.  B12 eksikliğinde ise anksiyete ile ilişkili süratli nefes alıp vermenin arttığı belirlenmiştir.  meydana getirilen araştırmalar her gün tertipli ayran gibi süt ve süt ürünü tüketmenin bu tesirleri azaltmada etkili bulunduğunu göstermektedir. 

Ayranın öteki yararları; Kanser riskini azaltır, bilhassa kolon kanserine karşı koruyucu tesiri bulunmaktadır. Vücuttaki kolesterol miktarının azalmasına destek sunar, LDL kolesterolü azaltır.
Kandaki asit-baz dengesini sağlıklı hale getirir

Ayran rejimi kilo verdirir mi?

Ayran ve kilo kaybıyla ilgili temel iddialardan biri, kalsiyum ile ilgili olan iştahı etkileyebileceği hipoteziyle ilişkilidir. Araştırmalara nazaran beslenmede kafi kalsiyum olmadığında beynin besin alımını teşvik edici etkilerinin olduğu söylenmektedir. Bu durum, kalsiyum kaynaklarına yer vererek önlenebilir. 

Ayranın kilo kaybıyla ilgili öteki iddialarının bir açıklaması da proteinle ilgisidir. Protein içeriğinden dolayı tokluk sağlar, termojenezi (Vücudun metabolik hızını arttırarak extra ısı enerjisi üretebilme reaksiyonu) artırır, kas gelişimini destek sunar. ek olarak ayran sıvı formda olduğundan midede hacim kaplayarak daha süratli doygunluk sağlar ve muhteviyatında bulunan tuz, çeşitli elektrolitler ve su yardımıyla, dehidrasyon (kuruluk) durumunu ortadan kaldırmaktadır.

Ayran diyeti kilo verdirir mi

Ayran rejimi nedir. ayran rejimi nasıl uygulanır?

Ayran rejimi ile 3 öğün muhteviyatında de ayran bulunduran ara öğün kapsamayan son günlerde popüleritesi olan bir rejimdir.

Ayran diyetini uygularken; ayranın yağsız ve tuzsuz, hazır yerine ev yapımı yoğurttan olmasına dikkat ederseniz daha etkili sonuçlar almanız mümkün. Tatlı krizlerini önlemek ve diyetteki miktarını arttırmak adına diyetinizde meyve tüketebilirsiniz. rejimde herhangi bir şeker ürünü bulunmamaktadır. Ayran rejimi 1 hafta süresince uygulanan bir rejimdir. 1 hafta sonunda kişi düzgüsel beslenmesine devam etmektedir. rejimde verilen kiloların gene alınmaması için yağlı ve şeker içerikli gıdalardan kaçınılması önerilmektedir .

Bu rejimde günlük 2 – 2,5 litre olmak şartıyla bolca oranda su tüketilmesi ve bununla birlikte  nebat çayları da önerilmektedir. 

Ayran rejiminin Zararları

Günlük beslenmde ayran tüketiminin bir ziyanı yoktur fakat, 3 öğün şeklinde uygulanan bu biçim rejimler kişinin bazal metabolizma hız değerinin altındadır. Bazal metabolizma hızının altında beslenmek, kişide ileriki dönemlerde yetersiz beslenmeden kaynaklı baş ağrısı, kan şekerinde ani düşmeler gibi negatif etkilerin yanı sıra ;  en önemlisi metabolizmanın düzgüsel ritmini bozmaktadır. 

Bunun haricinde ; bazı insanların, bazı proteinlere karşı aşırı duyarlılığı bulunabilmektedir. Ayranın yapısında bulunan probiyotik proteinler de bazı kişilerde alerjik durumlara sebep olabilmektedir.
Gelişme yaşını geçmiş ileri yaşlarda aşırı oranda ayran tüketilmesi, kalsiyum metabolizmasını oldukça fazla artıracağı için, böbrekte ve idrar yollarında kalsiyum taşları dediğimiz taşların oluşmasına niçin olabilir. 

Uzun süre meydana getirilen Ayran rejimi ile fazla oranda tüketilen ayran demir eksikliği anemisi yapabilir.
Ayranın yapısında bulunan laktik asit, ve bitkinlik hissi verebilmektedir. Bundan dolayı ayran içtiğiniz zaman, aşırı uyku ve bitkinlik hissetmeniz normaldir.

Herhangi bir ilaç kullanımı olan kişiler ise, oldukça fazla ayran içmeden ilkin, doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Sonuçta ve her şeyden ilkin, sağlığınızı destekleyen gıdalara odaklanmak önemlidir. Günde üç porsiyon süt, yoğurt, kefir yada ayran tüketilebilir.Meyve ve sebzeleri ne olursa olsun diyetinizde yer verin. İşlenmiş gıdalardan kaçınarak su tüketiminizi arttırın. dikkatsizlik etmeyin beslenmede çeşitlilik önemlidir. Taze sebze meyvelere ve beslenmede protein, karbonhidrat ve yağ alımını dengede tutmak hem sıhhat hem de fit bir yaşam için daima önemlidir.

Kaynak: Beslenme ve rejim uzmanı Emre Uzun/PembeNar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir