Ana Sayfa / Sözlük / Hazımsızlık Nedir ?
hazımsızlık

Hazımsızlık Nedir ?

HAZIMSIZLIK

Sık görülen bir sıhhat problemi olan hazımsızlığın fazlaca iyi araştırılması gerekiyor. ruhsal sebeplerin ya da yanlış alışkanlıklarının sonucu olarak gelişebilen hazımsızlık diyabetes mellitus, tiroid hastalıkları, kesesi taşı, bağırsak hastalıkları ve kanserlerinin de habercisi olabiliyor.

Çağdaş yaşam biçiminin getirmiş olduğu aşırı stres, düzensiz yiyecek yeme alışkanlığı, çay, ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi hazımsızlık ya da tıbbi adıyla dispepsi problemininin görülme sıklığını artırıyor. Uzun süredir bir sorun olarak görülen hazımsızlık problemi , ülser, yiyecek borusu iltihabı, gastrit, taşı, bağırsak hastalıkları ve kanserlerinin de emaresi olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Hazımsızlığın genelde iyi tarif edilemeyen karında hastalık hissi, hazımsızlık, şişkinlik, gaz, karın ağrısı, erken doyma, bulantı, kusma ve göğüs kemiği arkasında yanma benzer halde yakınmalar biçiminde ortaya çıkmış olduğu belirtiliyor.

Hazımsızlık sebebi ile başvuran hastaların ortalama yarısında herhangi bir organik ya da sistemik neden bulunamamaktadır. Bu durum ise fonksiyonel hazımsızlık olarak adlandırılmaktadır.

Fonksiyonel hazımsızlıkta, minimum bir aydan daha uzun soluklu tekrarlayan karın ağrısı ve karnın üst kısmında hastalık hissi söz konusu olmaktadır. Bu emareleri açıklayacak hiçbir klinik, laboratuvar, endoskopik yada ultrasonografik bulgu yoktur. Fonksiyonel hazımsızlıkta kabul edilen hastadan detaylı bir öykü alınmalı, organik ve sistemik hastalıklar araştırılmalıdır. Hazımsızlığa neden olabilecek sistemik hastalıklar diyabet, tiroid, paratiroid hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği ve kollagen doku hastalığıdır. Gebelikte de hazımsızlık görülebilir. Sindirim sistemini ilgilendiren organik hastalıklar ise ülser, yiyecek borusu iltihabı, ilaca bağlı gastrit, , pankreas iltihapları, parazitler, fena emilim durumları, iltihabı, bağırsak hastalıkları ve kanserler sayılabilir.

 

Hazımsızlık Tedavi Yöntemleri

Hazımsızlık problemi olan hastalarda probleminin kaynağının kati olarak ortaya konması için detaylı bir halde araştırma yapılması büyük önem taşıyor. Kilo kaybı, yutma güçlüğü, kansızlık, kanama, sarılık, kusma, ailede öyküsü bulunması benzer halde özelliklerin alarm emareleri olarak görüldüğü ifade ediliyor. Bu emareleri olan hastalarda ne olursa olsun endoskopik araştırma yapılması gerekmektedir. Fonksiyonel dispepsili hastalarda, hastalığa neden olabilecek ruhsal bozukluklar olabileceğine de işaret ediliyor.

Gastroenterologun yanında psikiyatrik yaklaşım da gerekebilir. Durumu tetikleyen vaka ya da vakalar, problemler çözülmeden bu tür hastalıklarda yalnız sindirim sistemini yönelik tedavi yetersiz kalabilir.

Dispeptik hastalarda tedavi nedene yönelik olmalıdır. Asit giderici ilaçlar, bağırsak hareketlerini düzenleyen ilaçları kullanılabilir.

Sigara, alkol, aspirin ve benzeri ağrı kesicilerden kaçınılmalıdır. Kahve, çikolata, asidik meyve suları, biber tüketilmemelidir.

Sık ve az yenilmeli, yemekten derhal sonrasında yatılmamalı, minimum 2-3 saat sonrasında yatılmalıdır.

Dar, kan basıncını artıran giysilerden kaçınılmalıdır.

Konuyla ilgili özel olmamakla birlikte hastayı rahatsız eden, dokunan yiyecek ve içecekleri almaması önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir