Ana Sayfa / Uzman Tavsiyeleri / Elektronik Cihaz Bağımlılığı ve Çocuk Gelişimine Olumsuz Etkileri
Akıllı Cihazlar ve Çocuk Gelişimi

Elektronik Cihaz Bağımlılığı ve Çocuk Gelişimine Olumsuz Etkileri

Kullanım oranları devamlı artan elektronik ve akıllı cihazlar, telefonlar ile taşınabilir bilgisayarlardaki oyunların çocuklarda bağımlılığa sebep olduğu ve bu bağımlılığın yaratıcı zekayı körelttiği belirtildi. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuncay Dilci, elektronik bağımlılığın son zamanların en ciddi problemlerinden biri olduğunu belirterek, bu problemin hem çocuklarda bununla birlikte yetişkinlerde üst düzeye çıktığını belirtti.

Çocukların dikkatleri üzerinde etkisi

Bu bağımlılığın çocuklarda daha yaygın olarak görülmeye başlandığını vurgulayan Dilci, “Bu vaziyet, her şeyden önce çocuğun ders dinleme alışkanlığını sabote edecek hale gelmiş durumda. Çocukların bu cihazlar yüzünden dikkatleri dağılmakta, derslere gerektiği biçimde yoğunlaşamamakta” dedi.

Arkadaş İlişkilerini Bozar mı

“Elektronik bağımlılık” ve “günümüz internet bağımlılığı”nın çocuğun arkadaşlarıyla kuracağı ilişkileri de negatif yönde etkilediğini söyleyen Dilci, daha önceki zamanlarda çocukların bilgisayar oyunları yerine dışarıda arkadaşlarıyla oyunlar oynadığını, yapboz ve benzeri yaratıcılık ve zeka gerektiren oyunlar oynadığını yahut herhangi bir müzik aleti çalmaya uğraştıklarını hatırlattı.

Üretkenliği Etkiler mi?

Dilci, son zamanlarda somut oyunların yerini sanal oyunların aldığını vurgulayarak, şu şekilde cümlelerini devam ettirdi:
“Elektronik oyunlar ile bu oyunlara olan bağımlılık çocuğun yaratıcılığını tehlikeye düşürüyor hatta elektronik bağımlılık yaratıcı zekayı köreltmektedir. Elektronik oyunlarda daha öncesinden planlanan her şey hazır olarak sunulması sebebiyle çocuk, birkaç hamlede sonuca gidebiliyor. Şu demek oluyor ki çocuk, yönlendiren değil, takip eden konumunda. takip eden konumunda olduğundan da beyin ve zihinsel gelişimi negatif halde etkileniyor. Diğer bir bakış açısıyla, çocuk kendi oyuncaklarını kendisi yaparsa, bu oyuncaklar eşliğinde oynadığı oyunlarda daha yaratıcı olabilir. ‘Bunu ben yaptım’ gibi yeni bir nesneyi organize etme yahut meydana çıkarmanın verdiği hazla öz güveni artacak doğal olarak da, kişiliği gelişmiş olur
Çocukların İnternet Kullanımları ve Teknoloji ile Araları Nasıl Olmalıdır: Sizlerde çocuklarınızın elektronik bağımlılık durumlarını denetim altında tutun. Tamamen kesme, yasaklama yöntemine değil de, sizin kontrolünüz haricinde yararlı halde kullanmalarını sağlayın. Kar zarar hesabınızı yaparak, elektronik cihaz kullanımını yavrularımıza kullanıp kullanmamaları konusunda örnek davranışla tavsiyede bulunursanız, sanırız daha etkili olur.

2 yorum

  1. Pingback: Çocuklarda Tansiyon Olmaz Diyenler, Dikkat! - Form Doktoru

  2. Pingback: Elektronik Cihaz Bağımlılığı ve Çocuk Gelişimine Olumsuz Etkileri – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir