Ana Sayfa / Uzman Tavsiyeleri / Kulağımız Çınladığında Ne Yapabiliriz?
Kulak Çınlaması
Kulak Çınlaması

Kulağımız Çınladığında Ne Yapabiliriz?

çınlamasına neden olan şeyler arasında basitçe; kiri, çeşitli enfeksiyonlar, zarı delinmesi gibi birçok etken sayılabilir.. Bu durum insanımızın ciddiye alması gereken bir durumdur.  Toplumumuzda “hayır kulağım hayır” diyerek çınlaması başka birinin sizi hatırlaması olarak da yorumlana gelmiştir. Yani sol kulağınız ya da sağ kulağınızın çınlaması belki sizi birinin hayırla yad etmesinden değilde bir rahatsızlığın göstergesi olabilir…

ciddiye alınması gereken beyin tümörü oluşumunda ve kişinin aldığı bir darbe sonucunda da ortaya çıkabilir. Kulak zarınızda meydana gelebilen mikro yırtıklarda kulak çınlamasına neden olabilir. Bu ve benzeri durumları yaşadıktan sonra meydana gelen kulak çınlamasını hafife almayıp muhakkak bir hekime danışılması gerekmektedir. Kulak çınlamanız ciddi bir hastalığın belirtisi gibi durmuyorsa ve kısa süreli olarak ara ara meydana geliyorsa size aşağıda sunacağımız önerileri uygulayabilirsiniz.

Kulak çınlaması oluşumunu engellemek ve durdurmak için neler yapmalıyız?

  • Bir şişe maden suyu tüketmek kulak çınlamasına iyi gelecektir.
  • Düzenli egzersiz yapmak, mümkünse her gün
  • Bisiklet ve at binme sporlarından uzak durmak gerekiyor. Çünkü bunlar kulakta bulunan bazı parçalara zarar verebiliyor
  • Yüksek sesli ve gürültülü ortamlardan uzak durmak, kulaklık ile uzun süreli müzik vs. dinlemekten de uzak durmalıyız. Çünkü kulaklık, kulağımızın doğal dengesinin bozulmasına ısınma ve terlemenin artması sonucu bakteri üremesinin hızlanmasına neden olmaktadır.
  • Kafein içeren gıdalardan uzak durmak, kahve alkol ve sigaradan uzak durmak iyi gelir
  • Kullandığınız bir ilacın yan etkilerinde kulak çınlaması ve benzer bir tesir varsa doktorunuza danışıp kar zarar durumuna göre ilacı bırakabilirsiniz. Ya da başka bir ilaç kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Ananas, mümkünse her gün bir miktar tüketilmeli.

Bu sayılan maddelere uymak kulak çınlamasına iyi gelecektir. Kulak çınlaması eğer uzun süreli ise mutlaka bir uzman yardımına ihtiyacınız olabilir.

Bir diş tedavisi yaptırmışsanız da kulaklarınız çınlayabilir.  Çünkü kullanılan mekanik aletler kulakta bulunan bazı hassas kanallarda titreşimlere sebep olmakta ve bu da belki haftalara varan çınlamalara neden olabilmektedir. Mümkünse diş tedavinizden 1 ay kadar sonra doktorunuza başvurun. Tabii ki bu kulak çınlamasının derecesine bağlı, çok rahatsız ediciyse vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Sağlıklı ve kulak çınlamasız günler dileğimle.

Yorum yok

  1. Pingback: Kulağımız Çınladığında Ne Yapabiliriz? – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir