Ana Sayfa / Uzman Tavsiyeleri / Neden sürekli tam tahıl tüketin deniyor
Tam tahıl hububat
Tam tahıl hububat

Neden sürekli tam tahıl tüketin deniyor

sağlıklıdır, sağlıktır. İhtiva etmiş olduğu bolca posa ile beraber mineral, vitamin, protein ve fitobesin zenginliği üstüne bir de ucuz bir gıda olması tam tahıllı yiyeceklerden vazgeçmememizi gerektirmektedir. Burada önemli nokta “miktara” yani ne kadar kullanıldığına dikkat etmektir.

Neler Deniyor

Değişik düşünceler olabilir, farklı uzmanlar değişik şeyler de söyleyebilir. Fakat beslenme mevzusunda bir karar verirken değişmez kurallar bence şunlar olmalıdır: Her yeni verinin üstüne atlamamak! Her yeni bulunan şeyi daha büyük araştırmalarla desteklenmeden doğru kabul etmemek gerekir! Mevcut verilerin yeteri kadar güvenli hale gelmesini beklemek en doğru düşüncedir.

Kısacası birazcık sabırlı olmak, gelenekselden, tecrübe edilenden, bilinenden, anne annemizden ve dedemizden öğrenilenlerden kolay kolay vazgeçmemek yani tecrübeye değer vermek gerekir.
Elimizdeki mevcut bilgilere bakılırsa içinde bulunduğumuz şartlarda şunu söyleyebiliriz: Tam tahıl sağlıklıdır. Sağlık için faydalıdır. İhtiva etmiş olduğu bolca posa yanında mineral, vitamin, protein ve fitobesin zenginliği üstüne bir de ucuz bir gıda olması tam tahıllı yiyeceklerden ve tabiî ki tam tahıldan üretilen ekmekten vazgeçmememizi gerektirir.
Ekmekten vazgeçmeyelim fakat hangi ekmeği ne sıklıkta ve ne oranda yiyeceğimizi bilelim.
Tüm sorun tahıl ürünlerini (bilhassa ekmeği) mümkün olduğu seviyede “tam tahıllı olarak” tüketmek, beyaz unu tam tahılın diğer öğelerinden ayırarak yalnız “endospermden ibaret bir beyaz endüstriyel un ürünü” haline getirip oldukça fazla ve sık sık tüketmemekle ilgilidir.
Kısacası ana ilke tam tahıllı ürünleri (ve tam tahıllı ekmekleri) tüketirken de “oranlara” ve “miktarlara” dikkat etmektir. Eğer bir tam tahıllıysa, bilhassa ekşi maya kullanılarak üretilmişse sağlığımıza zarar değil, yarar verir. Yeter ki doğru usullerle üretilsin ve ihtiyacımız olduğu kadar tüketelim.

Sağlıcakla.

hakan Hakkında

Son 20 yıla yakındır internet aleminde web expert olarak bulunuyorum ama hiç bir web sitesinin peşinde değilim. Peşinde olduğum şey bir ütoypa ve onu burada bulamayacağımı biliyorum. Ama sağlıklı bilgileri doğru yere ulaştırabilirim...

İlginizi Çekebilir

Elektronik Cihaz Bağımlılığı ve Çocuk Gelişimine Olumsuz Etkileri

Kullanım oranları devamlı artan elektronik ve akıllı cihazlar, telefonlar ile taşınabilir bilgisayarlardaki oyunların çocuklarda bağımlılığa sebep …

Bir Cevap Yazın