Ana Sayfa / Uzman Tavsiyeleri / Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltan 11+ Besin
sigaranın zararlarını azaltan besinler
sigaranın zararlarını azaltan besinler

Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltan 11+ Besin

Sigarayı bırakamıyor ve bundan şikâyetçiyseniz sigaranın zararı etkilerini azaltmak için yapmanız gerekenleri bilmeniz gerekir. Yazımızda hiç yoktan sigaranın vücudumuza verdiği zararlı etkilerden korunmak ve zararlı etkilerini azaltmak için tüketmeniz gereken bitkilerden bir kaçına yer vereceğiz.

Sigara neden zararlı?

Artık bilmeyen kalmadı herhalde yaklaşık 3000 çeşit zararlı içeriğe sahip, sigara. Sigara dumanı, oksidan tesiri ile vücutta zararı olan maddelerin birikmesini kolaylaştırır. Bilhassa C vitamini ve beta karoten içerikli besinlerin(limon, havuç, portakal, brokoli, kivi, domates, biber vb.) düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Süt, yoğurt, ayran gibi gıdaları de düzenli kullanın.

Sigaranın zararlarına uzun uzun girmeyeceğiz. Sadece sigaranın vücudumuza zararlarını en aza indirmek için gereken bitkisel takviyelere yer vereceğiz. Sadece bu takviyelerin sigaranın tüm zararlı etkilerini ortadan kaldırması mümkün değil. Fakat gene de bu tesirleri en aza indirmek için uygulanabilir.

İbrahim SARAÇOĞLU’ nun Önerisi:

 1 bağ tereyi bir günde bitirmek kaydıyla 5 gün boyunca devam edeceksiniz. Bu uygulamaya her ay yalnızca 5 gün devam edin. Kesinlikle daha fazla değil. Bu uygulamada idrara çıktığınızda yanma hissederseniz, bu şu anlama gelmektedir “idrar yollarınız da” temizlenmektedir. Bu uygulamanın ikinci, üçüncü gününde balgam çıkartmaya başlarsınız, nefes alıp vermeniz kolaylaşır. Aynı zamanda tere amfizeme de iyi gelmektedir.

Harika bir sistem olan vücudumuzun sigara ve nikotinin zararlı etkilerinden korunmak ve azaltmak için tüketmeye özen göstermeniz gereken besinlere geçelim.

Not: Sıhhatli ve tüm işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getiren vücut, sigara ile beraber alınan nikotini altı saat içinde dışarı atmaktadır.

Sigaranın zararlı etkilerini azaltan 11 besin

1. Su

İnsan yaşamı için en önemli gıdamız su, vücudun doğal halinin muntazam şekilde çalışmasına da destek sağlar. Bir bardak su içildiği anda vücuttaki tüm sistemler uyarılarak, baştan aşağı bir yenilenme süreci adım atar. Bu süreç sonunda vücutta bulunan zararı dokunan maddeler dışarı atılır. Vücutta biriken zehirli maddelerin dışarı atılması için su oldukça mühim maddelerden birisidir. Susuz kalan vücut hücreleri yenileyemez ve nikotinin verdiği zararlar azalmaz çoğalır ne olursa olsun bol miktarda su içerek hücrelerin yenilenmesini sağlaya bilir ve nikotinin tesirleri azalır. Düz mantık ne kadar su o kadar atık. Yani bir çeşit botoks süreci.

2.

riskini mühim seviyede azalttığı tıbbi olarak kanıtlanmış olan bitkimiz, ihtiva ettiği yüksek C vitamini ile antioksidan tesiri yaparak, sigara ile vücuda giren zararı olan maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

3. Nar

Tüm meyveler içerisinde kan dolaşımını hızlandırma ve damarları temizleme özelliği açısından en yüksek etkiyi gösteren meyvedir. Kan dolaşımının hızlanması vücuttaki zararı dokunan maddelerin daha kolay bir halde dışarı atılmasını sağlamaktadır.

4. Isırgan Otu

Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına da destek sağlar. Isırgan otunun bir çok faydası olduğu şeklinde vücutta biriken nikotinin temizleme tesiri de vardır. Isırgan otu bol oranda  ve özellik gösteren madde içermektedir bu maddeler yardımıyla nikotinin vücuttan atılmasına destek sağlar.

5. Çam Yaprağı Çayı

Bitkilerin yapraklarından elde edilmiş çaylar, adeta vücuda takviye kuvvet tesiri yapmaktadır. Akciğer sağlığına pozitif ekti yapan çam yaprağı çayı da bunlardan birisidir.

keçiboynuzu
keçiboynuzu

6. Keçiboynuzu

Başta olmak suretiyle B-2 vitamini (riboflavin) ve E vitamini bakımından da zengin, kalsiyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir. Kan dolaşımını hızlandırır. Öksürüğe iyi geldiği ve boğaz yumuşatıcı özelliği olduğundan çoğu zaman kış aylarında tüketilen keçiboynuzu, enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Kuvvetli bir antioksidan olan keçiboynuzu, metabolizmayı desteklemekte ve hastalıklara karşı korumaktadır. Sigaranın zararı dokunan etkilerine karşı koruyucu tesirini bağışıklık sistemini desteklemesinin yanında, akciğerlerde salgı (mukus) miktarını artırıcı etki yaparak balgam yoluyla da akciğerlerimiz de biriken zararlı kurumların atılmasını kolaylaştırır.

Keçiboynuzu kalorisi yüksek bir bitkisel besindir. Bundan dolayı da, cinsel istek ve gücü arttırdığı, afrodizyak etki yaptığı bilinmektedir. Ek olarak, bazı araştırıcılara göre keçiboynuzu, sperm sayısının azalmasını önlemekte (hatta artırdığı yönünde) ve iktidarsızlık gibi bazı cinsel sorunlara karşı etkilidir.

7. Ispanak

Bitkisel ürünlerin doğru şekilde tüketilmesi gerekiyor yoksa içeriğinde ki yararlı kimyasallar vücudumuza hiç geçmeyebiliyor. Folik asit ve  deposu olan ıspanak, vücuttaki nikotinle savaşarak dışarı atılmasına destek olmaktadır.

8. Kivi

Sigara içen kişilerin bol miktarda kivi tüketmesi nikotinin vücuttan atılmasını sağlar evet kivi bol oranda vitamin ihtiva eder ve nikotini temizleme tesiri vardır.

brokoli
brokoli

9. Brokoli

sağlığına mühim seviyede katkı sağlayan gıdalardan önde gelen brokoli, bu etkisiyle nikotinin dışarı atılmasına destek sağlar ve sigaranın etkilerini azaltır.

10. Havuç ya da Havuç Suyu

Vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için lüzumlu olan A, B, C ve bakımından oldukça zengin bir gıda olan havuç, bu özelliği ile nikotinin dışarı atılmasına destek olmaktadır. Havuç suyu yardımıyla nikotinin atılmasına destek sağlar. Nikotin cilde zarar vermektedir. İçilen her sigara cildimize de negatif etki yapar. Bu nedenle havuç cildimize sağlıklı etkileri nedeniyle mümkün olduğunca tüketilmesin de fayda vardır.

11. Portakal – Mandalina – Limon – Biber vb. C vitamini içeren besinler

Kivi gibi  da bol oranda C vitamini içeren bir besindir. Sigara içenlerin vücutlarındaki C vitamininin mühim seviyede azaldığını düşünürsek, portakal tüketmek de sigaranın etkilerini azaltacaktır.

Tabii ki sadece bir şeyleri yiyelim içelim ve sigaranın zararlı etkilerinden kurtulalım diye bir şey yoktur.  Öncelikle sigaradan uzak durmak yapamıyorsak azaltmak gerekiyor. Bunların yanında düzenli spor yapmak bol oksijenli ortamlarda bulunmak da zararlı etkileri azaltmaya yardım eder.

İlginizi Çekebilir

Bahar Alerjilerini Kolay Atlatmanın Çok Basit Yolları

Malumunuz bahar geliyor ve baharla birlikte alerji mevsimi başladığı zaman ya da eve bir evcil hayvan …

Keçiboynuzunun Yararları ve Zararları

Keçiboynuzunun yararları ve zararları: Akdeniz Bölgemizde yaygın bir halde yetiştirilen enerji deposu bitkilerden biridir. Bazılarınız …

hardal

Hardal Tohumu ve Hardal Yağının Yararları ve Zararları

Hardal Tohumunun Yararları Günümüzde bilhassa yemeklerin içinde kullanılan hardal tohumu, pek çok sıhhat problemine şifa …

2 yorum

  1. Pingback: Aft - Form Doktoru

  2. Pingback: Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltan 11+ Besin – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir