Ana Sayfa / Uzman Tavsiyeleri / Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı bırakmanın yolları ile ilgili her geçen yeni bir şey duyuyor olmalısınız. Zararları saymakla bitmeyen sigarayı bırakmanın en mühim püf noktalarından biri organik beslenmeye geçmektir . Rafine ve hayvani gıdalar ağırlıklı bir beslenme biçimi vücuttaki asiditeyi artırır . Gerginlik ve sinir bozukluklarında vücudun sigara istemesi ise vücut asiditesinin artmasıyla ilişkilidir . Aynı şekilde rafine gıdalar da yaptıkları asidite ile gerginlik ortamında olduğu ve benzeri vücudun kimyasal bileşiminde nikotin arzusu uyandırmaktadır;oysa organik gıdalar vücudu alkalileştirir ve sigara ihtiyacını azaltır.

Organik Beslenme

Demek ki sigarayı bırakmada destek olacak mühim bir etken de organik beslenmedir . Bununla birlikte organik gıdalar , kepek ve lif ihtiva ettiği için sigara bırakıldıktan . Sonrasında kilo alma problemi da ortadan kalkacaktır . ( Genel anlamda sigarayı bırakanlar birşeyler yeme ihtiyacı hissederler . Yenecek bu şeylerin kepekli ve lifli olması halinde kilo alma da fazlaca azca olur ya da olmaz ) .

Bilgili Olmak

Bilgili bir insanoğlunun vücuduna en iyi bakma yolu ilk olarak neleri , iyi mi yemesi icap ettiğini bilmesinden geçer . Dünyaya hakim olan modern , rafine ( işlem görmüş ) beslenme seçimi bırakılıp organik gıdalarla beslenmeye geçmek birçok hastalıkta olduğu ve benzeri sigaranın bırakılmasında da en mühim etkendir . Rafine gıdalardan organik gıdalara geçilmesiyle vücutta asitlenme azalacak ve sıgaraya gerekseme duyulmayacaktır .

Yazımızda ilkin özetlemek gerekirse rafine gıdalar ve onun yerini alması ihtiyaç duyulan organik alternatiflerini gördükten sonrasında sıgarayı bırakmak için bir yöntem göreceğiz . Piyasada bulunan , kepeğinden ayrılarak beyaz unla meydana getirilen her besin vücudu yoran ve içerdikleri kimyasal maddelerle asitlendirici niteliğe haiz olduğundan , ( ekmek , simit , makarna , börek , kek vb . ) alternatifi buğdayı organik haliyle öğütüp elde edilmiş unla meydana getirilen ekmeği ya da bulgur ya da haşlanmış kepekli buğday yemektir .

Asiditenin Tesiri

Aynı şekilde beyaz pirincin kepeği alınınca neredeyse tüm besleyici kıymetini yitirir ve vücudu yoran , pekliğe yolaçan asitlendirici bir madde haline dönüşür . Çözüm bazı sıhhatli besin dükkanlarından kepekli pirinci alıp yemektir . Her türlü gazoz , renkli ve kolalı , içecekler , çay , vücudun asitlenmesine yol açan öteki etmenlerdir . İçerdikleri çeşitli kimyasal katkılar , besin boyaları vb . maddelerle birçok hastalığa da neden olan bu tahripkar maddeler derhal bırakılmalıdır . Su , maden suyu , şifalı nebat çayları ise normalin fazlaca üstünde mangan ve benzeri toksik bir madde ihtiva ettiği için , ortaya çıkardığı fizyokimyasal semptomların başlangıcında beyin fonksiyonlarında bozukluklar , mangan deliliği , pankreası tahribi ve mide usaresini kurutarak gerginlik ve asiditeye neden olan çayın yerini almalıdır.(Aynı etkinin kahve ile olacağı da tereddütsüzdür)

Hazır Gıdalar

Piyasada satılan sirke , salça , hazır çorba , puding ve benzeri kimyasal maddeler içeren gıdalar vücuda girdiğinde ise akyuvarlar bir mikrop saldırısında olduğu ve benzeri artmaktadır . Vücudu besleme yerine zarar veren bu maddeler asit artmasının öteki bir sebebi olup alternatifleri organik sirke , salçalar , çorbalar ve meyvelerdir . Beyaz şeker ve türevleri ise beyaz ve benzeri hem granüle edilirken hem de beyazlatılırken çeşitli kimyasal işlemlerden geçerek vücuda yabancı hale gelirler . Beyaz tuza alternatif organik tuzdur . Şeker ise her tür gıdada bakliyat , meyve ve sebzede glikoz , fruktoz , sakkoroz ve benzeri en organik hareketleriyle aslına bakarsan mevcuttur. Akupunktur ile sigara bırakma adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şeker

Beyaz şeker ve çeşitlerinden reçel , çikolota , dondurma , lokum , pişmaniye v.b. gıdalar hızlı ekşidiği için sindirim sistemini bozan ve vücudun asitlenmesine yolaçan ölü gıdalardır . Aynı şekilde tereyağ , margarin ve rafine sıvı yağlar da çeşitli kimyasal ve toksik maddeler içerdikleri ve vücudu asitlendirdikleri için alternatifleri organik sızma yağlar ya da zeytin , ceviz , susam , ve benzeri yağlı gıdalardır . Son olarak ise , tıbbi kurallarca önemle üstünde durulan bir mevzu olan et ve hayvani gıdaların ( vücutta üre , asitürik , amonyak ve benzeri toksik maddeler bıraktığı ve vücudu asitlendirdiği için ) yerine protein ihtiyacımızı başta soya olmak suretiyle bitkisel kaynaklardan tüketme lüzumiyetidir . Rafine gıdalardan organik gıdalara geçilmesi ve hayvani gıdaların azaltılmasıyla süre içinde nikotine karşı arzu azalacaktır.

sigara

Doğru Beslenme

Doğru beslenmeye geçtikten sonrasında sigara yavaş yavaş bırakılmalıdır . Ilkin bir baz saptanmalıdır . Doğrusu hergün yalnız 15 sigara içmek ve benzeri ( ya da 20 ) . Bu saptandıktan sonrasında bir tane olarak bırakılmalıdir . Doğrusu 15’ten 14’e inilmelidir ve vücut 14’e alışana kadar devam edilmelidir ( 1-2 hafta ) . Sigarayı bırakma ruhsal olarak da zor bir olgudur . Ondan sonra ( 14’e adapte olunca ) bir tane daha düşürülmeli ve vücudun fiziki ve ruhsal olarak bu sayıya alışması beklenmelidir ( 1-2 hafta ) . Ondan sonra bu yöntemle birer birer azaltılarak en sonunda 2 günde l , haftada 1’e inerek sonunda tamamen bırakılmalıdır . Yalnız ne ruhsal ne de fizyolojik hiçbir zorlamaya gidilmemeli gerekirse süreler uzatılmalı ve yavaş olmalı bu şekilde süratli bırakmanın yan etkilerinden kaçınılmalıdır.

Netice

Burada yer edinen bilgilerin yanında doğal ki en mühim şey irademize haiz olabilmek, kısaca istekli bir halde emin olmaktır. İrademizin aslına bakarsak sandığımızdan daha kuvvetli bulunduğunun farkına varırsak, bir fazlaca şey fazlaca daha kolay olacaktır. Şöyleki ki ayında iyi mi akşama kadar duruyorsak, sonrasında da sigara içmeden durabiliriz. Bu şekilde sigarayı bırakma mevzusunda başarıya ulaşmış olabiliriz. Formdoktoru com ailesi olarak sigarasız;

Sıhhatli günler dileriz.

İlginizi Çekebilir

Akupunktur ile Sigarayı Bırakmak İster misiniz

Akupunktur çok eski bir Çin tıbbı tekniğidir.Akupunktur anlam itibariyle, belirli tepkileri vermek için kurallara uyan …

Bir yorum

  1. Pingback: Sigarayı Bırakmanın Yolları – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir