Ana Sayfa / Yaşam / Bahar Alerjilerini Kolay Atlatmanın Çok Basit Yolları

Bahar Alerjilerini Kolay Atlatmanın Çok Basit Yolları

Malumunuz bahar geliyor ve baharla birlikte mevsimi başladığı zaman ya da eve bir evcil hayvan geldiği zaman birçok insan rahatlama amacıyla ilaçlara başvurur. Sadece doktorlar, alerji tetikleyicileriyle başa çıkmak için alternatif çözümler ya da yaşam tarzı değişimleri önerebilirler. Peki nedir bu öneriler derseniz haydi beraber göz atalım.

1.

Genel olarak uzmanlar, probiyotiklerin alerjenlere karşı vücudun bağışıklık yanıtını düzenlemeye destek olduğuna inanırlar. Henüz tam olarak konusunun tüm detayları ile anlaşılamadığını aklınızda tutun. Amerikan Alerji Koleji, ve İmmünoloji Başkanı Dr. Stephen Tilles, “Kesin bir netice çıkarmak konusunda hala temkinliyiz, sadece hastaların desteği alıp işe yarayıp yaramayacağını görmelerinin kesinlikle makul ve güvenli bulunduğunu düşünüyorum” diyor.

2.

Tilles ek olarak, hastalarının çoğunun akupunkturu tedavisi için etkili bulduğunu söylüyor. Annals of Internal Medicine’de 2013 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, akupunktur uygulanan hastaların daha az oranda alerji işaretleri gösterdikleri ve daha az ilaç aldıkları rapor edilmiştir.

3.Araç Klimasını Kullanın

Dışarıda bulunduğunuz süre boyunca polenden kaçmak, sakınmak zor olabilir ancak vasıta içindeyken ve yoldayken maruz kalmanızı sınırlandırmanın ya da engellemenin yolları vardır. Örnek olarak hava sıcak olmasa bile klimayı açıp, aracın iç sıcaklığını istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz, böylece polenlerden bir süreliğine kurtulmuş olursunuz.

4. Evde Mümkün Olduğunca Pencereleri Kapalı Tutun

Dışarıda hava sıcaklığı uygun olduğu takdirde pencereleri kapalı tutarak evinizde benzer bir strateji uygulayabilirsiniz. Tilles, “Bilhassa geceleri göz ardı edilemez bundan dolayı sabahın erken saatlerinde, uyanmadan hemen önceki zamanlarda polen seviyesi aşırı derecede yüksek olabiliyor” diyor.

Polenlerin evlere taşınması yalnızca pencereler aracılığı ile olmaz; ayakkabılar, giysiler ve saçlar yardımıyla da getirilebilir. Eve girer girmez ayakkabı ve montları çıkarmak ve yatmadan önce duş almak da size ek olarak yardım edecektir.

5.Soğuk Su ile Kompres Uygulamak

Tilles, kendisi semptomları kötüleştiğinde rahatlamak için kolay yöntemlere başvuruyor, kimi zaman hiçbir şeyin yüze ve göz çevresine uygulanan soğuk ve nemli bir bezden daha iyi hissettirmeyeceğini iddia etmektedir. Soğuk kompres iltihap, şiş gözler ve sinüslere yararlı olduğu gibi bununla birlikte yüzün silinmesi de polen ve öteki alerjenlerin izlerinin giderilmesine destek olabilir. Kaşıntı ve tahriş oldukça kötüleştiği durumlarda süratli bir çözüm bulmak adına bu yöntemi deneyebilirsiniz.

6.Dinlenin ve Rahatlamaya Çalışın

günümüzde bir çok nedeni belirsiz hastalığın nedeninin stres olduğu konusunda bir çok uzman hem fikir. Stres seviyesini azaltmanın yollarını bulmak, semptomlarını azaltmaya yararlı olabilir. 2014 senesinde Amerikan Alerji, ve Bağışıklık Koleji’nin yayın organı tarafınca 2 değişik 14 günlük dönem süresince yapılan bir çalışmanın sonucuna bakılırsa, yüksek stres seviyesinin bağışıklık sistemi ve alerji gibi birkaç değişik mevzuda zararı olan tesirleri olduğu kanıtlanmıştır.

Son olarak bir kaç arkadaştan keçiboynuzunun alerjik reaksiyonları baskıladığı yönünde dönüşler aldığımı belirtmeden edemeyeceğim. Bahar gelince çok ciddi tepkiler gösteren bir arkadaş da keçiboynuzu kullandıktan sonra gözle görülür bir derecede alerjik reaksiyonlarının azaldığını belirtmişti.

Sağlıklı günler.

İlginizi Çekebilir

Keçiboynuzunun Yararları ve Zararları

Keçiboynuzunun yararları ve zararları: Akdeniz Bölgemizde yaygın bir halde yetiştirilen enerji deposu bitkilerden biridir. Bazılarınız …

sigaranın zararlarını azaltan besinler

Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltan 11+ Besin

Sigarayı bırakamıyor ve bundan şikâyetçiyseniz sigaranın zararı etkilerini azaltmak için yapmanız gerekenleri bilmeniz gerekir. Yazımızda hiç yoktan …

Akupunktur ile Sigarayı Bırakmak İster misiniz

Akupunktur çok eski bir Çin tıbbı tekniğidir.Akupunktur anlam itibariyle, belirli tepkileri vermek için kurallara uyan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir